Београд, 11. децембар 2007. године – Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Владимир Илић изјавио је данас да ће твининг пројекти "Подршка развоју националне политике запошљавања" и "Модернизација Националне службе за запошљавање" допринети смањењу незапослености у Србији.
 |
Волфрам Мас, Данијел Ђугларис, Жозеп Љоверас и Владимир Илић на данашњој конференцији за новинаре |
Илић је на конференцији за новинаре истакао да ће поменути пројекти такође допринети јачању политичког, институционалног и правног оквира политике запошљавања и додао да они представљају снажан импулс европском путу Србије.
Он је објаснио да ова два пројекта имају за циљ спајање администрације земаља ЕУ са нашом администрацијом ради јачања капацитета како би Србија ишла ка европским стандардима и била способна да обави структурне реформе.
Према његовим речима, пројекат подршке националној политици запошљавања треба да допринесе родној равноправности на тржишту рада и смањењу регионалних и локалних разлика, при чему ће се развити и политика помоћи групама које најтеже погађа незапосленост – првенствено младима, али и особама са инвалидитетом и националним мањинама.
Илић је прецизирао да пројекат "Подршка развоју националне политике запошљавања" спроводи Министарство економије и регионалног развоја и Савезно министарство рада и социјалних питања Немачке, док други пројекат спроводе Национална служба за запошљавање Србије и немачка Савезна агенција за запошљавање.
Оба пројекта финансира Европска унија, а њима руководи Европска агенција за реконструкцију.
Твининг пројекти, који представљају инструменте којима се подржава сарадња институција земаља чланица ЕУ са одговарајућим институцијама земаља кандидата за чланство у ЕУ, отпочели су у новембру ове године и трајаће две године.
Шеф Делегације Европске комисије у Србији Жозеп Љоверас подсетио је на то да ЕУ са Србијом има око 20 заједничких пројеката, при чему последња два у којима ће учествовати Немачка треба да допринесу унапређењу општих оквира у којима се у Србији спроводи запошљавање.
Љоверас је оценио да изузетно велика стопа незапослености у Србији од приближно 20 до 30 одсто представља велики губитак ресурса и економских потенцијала земље, као и слабу могућност економског развоја наше државе.
Према његовим речима, Европска комисија је у једном од последњих извештаја забележила напоре Србије у политици смањења незапослености и процесу реформе Националне службе за запошљавање, али и оценила да је постигнут релативно ограничен напредак у тој области.
Директор Европске агенције за реконструкцију Данијел Ђугларис објаснио је да се ефекат поменутих двогодишњих програма не може унапред проценити и додао да је њихов циљ да Влади Србије помогну да буде ефикаснија у подршци незапосленима и отварању нових радних места.
Амбасадор Немачке у Београду Волфрам Мас рекао је да се Немачка фокусирала на помоћ развоју капацитета локалних управа у Србији и да је у развој енергетике и инфраструктуре за седам година уложила приближно 500 милиона евра.