Представљен водич кроз права малолетних учинилаца кривичних дела
Београд, 4. децембар 2007. године – Под покровитељством Министарства рада и социјалне политике Владе Републике Србије данас су представљени резултати пројекта "Унапређење система заштите малолетника кроз сарадњу између социјалног сектора и правосуђа у Србији".
Начелник у Министарству рада, запошљавања и социјалне политике Ранка Вујовић навела је на конференцији за новинаре да је реч о публикацији чију је израду иницирало удружење грађана "Линк 011".
Она је указала на то да ова публикација представља значајан допринос заштити права малолетника у складу са Конвенцијом УН о правима детета и додала да је циљ читавог пројекта да се помогне младим људима који крше законе.
Према њеној оцени, уместо кривичног гоњења било би најбоље да се тим младим људима помогне и да им се пружи социјална заштита.
Подаци показују да сваке године малолетне особе у Србији изврше приближно 4.000 кривичних дела, при чему се неколико десетина особа тренутно налази у малолетничком затвору у Ваљеву, где издржавају казну од шест месеци до пет година, а неки чак и до 10 година.
Адвокат Божо Прелевић рекао је да већина малолетника не зна ни шта су кривична дела, нити која су им права гарантована ако дођу у сукоб са законом.
Према његовим речима, малолетнике пред судом карактерише потпуна неинформисаност и одсуство било какве жеље да буду информисани.
У оквиру поменутог пројекта, удружење "Линк 011" направило је брошуру "Водич кроз права малолетничких учинилаца кривичних дела" са циљем да младе људе што боље упозна са њиховим правима у случају сукоба са законом.
Представник Центра за права детета Ивана Стевановић рекла је да је у брошури тачно наведено која су основна права малолетника пре и током кривичног поступка.
Она је прецизирала да у брошури пише да током саслушања полицајци не смеју да прете малолетницима физички, нити да их на други начин злостављају, а уколико се то догоди малолетник би требало одмах о томе да обавести родитеље, социјалног радника или адвоката.
Такође, ако малолетна особа учини кривично дело за које је предвиђена казна затвора до пет година или новчана казна, јавни тужилац за малолетнике може да одлучи да не покрене поступак, објаснила је Стевановић.
Према њеним речима, у том случају, починиоцу кривичног дела биће изречена васпитна мера, попут накнаде штете оштећеном, рада у Црвеном крсту или лечења ако малолетник конзумира дрогу.