Јеремић је у обраћању посланицима у Скупштини Србије рекао да се приликом израде поменутог закона тежило томе да постојећи односи и поступања државних органа у спољним пословима добију свој правни основ, али и да се оствари услов за развијање доброг дипломатског апарата.
Према његовим речима, усвајањем овог прописа српска дипломатија, након дужег времена, може да гледа у будућност, а њиме ће бити створене и основе за креирање модерене дипломатије у складу са окружењем.
Министар је указао на то да је предлагач водио рачуна о томе да одредбе овог прописа буду усклађене са Уставом Србије, законима о министарствима, државној управи и државним службеницима, као и међународним уговорима који су саставни део уставног поретка Србије.
Закон о спољним пословима омогућиће институционалну реформу дипломатије која је у последњих неколико деценија доживела ерозију услед распада државе, изолација и санкција, подсетио је Јеремић и оценио да је данас ситуација боља јер се кренуло у озбиљне структурне реформе које ће убрзо дати добре резултате.
Он је истакао да је пред посланицима модеран закон који је важан део уставноправног оквира земље и чијим ће усвајањем бити заокружена правна регулатива и устројство српске дипломатије.
Србија узлази у изазове и искушења у спољној политици, указао је министар и објаснио да пре свега мисли на борбу за очување целовитости Републике и брзо прикључење ЕУ, уз оцену да ће предложени документ суштински дефинисати и ојачати дипломатију наше земље.
Према његовим речима, овим законом, који је модеран и ефикасан, ствара се служба која ће бити у складу са европским окружењем и европским плановима које Србија има.
Данас је притисак на Србију велик, и то је изазов од којег не бежимо и који морамо успешно решити. Зато треба да оставимо по страни идеолошке и партијске разлике и да заједно подржимо овај предлог, рекао је министар и истакао да би усвајање закона био још један доказ државотворности и уважавања Скупштине.
Предлог закона о спољним пословима уређује надлежности државних органа у тој области, делокруг и организацију Министарства спољних послова и поступак одлучивања о отварању и затварању дипломатско-конзуларних представништава Србије.
Законом се предвиђа да је у делокругу овог министарства да предлаже Влади успостављање или прекид дипломатских односа са другим државама, учлањење у међународне организације и интеграције, усвајање стратегије развоја спољних послова и друге мере којима се обликује спољна политика Владе.