Београд, 30. новембар 2007. године – Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Владимир Илић изјавио је данас да Србија, као и већина земаља у транзицији, има константан привредни раст који се креће између пет и седам одсто, као и висок степен макроекономске стабилности, али нам недостаје креирање нових радних места.
 |
Фото: Фонет |
Илић је на конференцији "Пословно окружење и стање на тржишту рада Србије" указао на изузетно високу стопу незапослености код младих која износи чак 48 одсто, и прецизирао да је 300.000 незапослених без икаквих квалификација, док велики број старијих од 45 и 50 година који су остали без посла нема одговарајуће квалификације.
Он је објаснио да се у Србији већ седам година бележи пораст незапослености која се јавља као последица транзиције и приватизације, и изразио очекивање да ће најновији статистички подаци потврдити да је тај тренд коначно заустављен и да ће у наредним годинама доћи до смањења стопе незапослености.
Према његовим речима, велики капацитет у новом запошљавању налази се у микро и малим предузећима, односно код оних послодаваца који имају до 50 запослених.
Илић је подсетио на то да је Министарство економије и регионалног развоја за 2008. годину припремило мере за подстицање запошљавања од којих су најзначајније субвенције за отварање нових радних места, кредити за покретање пословања и мере активне политике за тражење посла које спроводи Национална служба за запошљавање.
Председник Уједињених гранских синдиката "Независност" Бранислав Чанак
рекао је да се у Србији веома често интереси економије и запошљавања не поклапају, и указао на то да такву ситуацију треба изменити.
У Лисабонској стратегији, у којој су дефинисани циљеви економске политике ЕУ, запошљавање је у самом средишту и за то постоји добар разлог, истакао је Чанак и оценио да је за подстицање запослености у Србији потребна децентрализација.
Према његовим речима, требало би омогућити регионима у земљи да сами надограђују прописе који се тичу запошљавања и да сами траже средства и задужују се како би финансирали запошљавање тамо где је најпотребније.
Председник Уније послодаваца Републике Србије Рато Нинковић навео је да ће се наша земља тек суочити са правим транзиционим изазовом када се буде смањио број запослених у администрацији јер део чиновничког апарата није спреман за тржиште рада.
Учесници скупа упозорили су на то да је неопходна хитна реформа образовног система како би се тај систем прилагодио потребама тржишта рада и смањила висока стопа незапослености, посебно међу младима.
Они су оценили да је у међувремену потребно спроводити активну политику запошљавања, кроз брзу обуку и сталну едукацију и преквалификацију запослених и незапослених чија је структура изузетно неповољна, што нашу земљу спутава у бржем економском напретку.
Конференција је организована у сарадњи Мреже за унапређење пословног окружења, ЕСПИ института из Београда и ИНЕКО института из Братиславе.
Мрежа за унапређење пословног окружења основана је 2007. године, као удружење стручњака из сектора предузећа и невладиних организација, као и независних стручњака, са примарним циљем да својим активностима утиче на побољшање амбијента за пословање предузећа у Србији.
Конференцији су присуствовали и председник Управног одбора Мреже Владан Зечевић, представник ЕСПИ института Косовка Огњеновић, представник ИНЕКО института Петер Голијас, као и бројни релевантни експерти.