Београд, 27. новембар 2007. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је ово министарство, са циљем да се заустави ширење ХИВ инфекције и обезбеди нега и подршка људима који живе са ХИВ вирусом или сидом, у јуну започело пројекат који би требало да буде окончан у мају 2012. године.
 |
 |
 |
Томица Милосављевић |
 |
Фото: Фонет |
Милосављевић је на конференцији за новинаре, одржаној у Међународном прес центру Танјуга поводом обележавања Светског дана борбе против сиде, истакао да је пројекат фокусиран на групе које су под већим ризиком услед социјалних детерминанти здравља, као што су сиромаштво, маргинализација и пракса ризичног понашања.
Он је објаснио да те групе укључују интравенске кориснике дрога, мушкарце који имају односе са мушкарцима, особе које се баве сексуалним радом, младе Роме и друге маргинализоване групе, као што су затвореници, деца и млади смештени у институцијама социјалног старања, малолетници који имају проблем са законом, деца без родитељског старања и особе које живе са ХИВ/АИДС-ом.
Према његовим речима, Србији је у новембру 2006. године
Глобални фонд за ХИВ, туберкулозу и маларију одобрио петогодишњи пројекат у износу од приближно 12,2 милиона долара за борбу против ХИВ/АИДС-а, а носилац пројекта је Министарство здравља.
Епидемиолог Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић-Батут" Данијела Симић је прецизирала да је у Србији од 1985. године, закључно са 20. новембром ове године, званично регистровано 2.178 ХИВ позитивних особа, од којих је 1.381 особа већ оболела од сиде, док је 917 особа умрло од ове болести.
Симић је навела да је највише ХИВ позитивних особа дијагностиковано у узрасту од 25 до 39 година, при чему је број инфицираних, оболелих и умрлих мушкараца троструко већи у односу на жене, што указује на већу изложеност мушкараца инфекцији.
Светски дан борбе против сиде, који се ове године обележава под мотом "Преузми одговорност", биће обележен 1. децембра разним манифестацијама широм земље.