Београд, 27. новембар 2007. године – Одбор за равноправност полова Народне скупштине Републике Србије организовао је данас, поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, округли сто на којем су представљени резултати истраживања невладиних организација која се односе на ову област.
 |
 |
 |
Оливер Дулић и Елена Божић-Талијан |
 |
Фото: Фонет |
Саветник у Сектору за родну равноправност у Министарству рада и социјалне политике Владе Републике Србије Јелена Нађ изјавила је том приликом да свака друга жена у Србији доживи неки облик психичког насиља, свака трећа физички напад члана породице, док се свакој четвртој прети насиљем.
Она је навела да је у више од 92 одсто случајева починилац насиља супруг или партнер и упозорила на то да сексуалног злостављања у Србији нису поштеђене ни адолесценткиње, тако да такво искуство има свака осма девојка.
Према њеним речима, евиденција о насиљу над женама је непотпуна јер велики број жена одбија да учествује у истраживању и пријављивању насиља, а казнена политика за прекршиоце је блага.
Разлози који доводе до веома распрострањеног породичног насиља леже, вероватно, у патријархалном погледу на мушко-женске односе у српском друштву, при чему томе доприносе тешка економска ситуација, избеглиштво и претходни ратови, објаснила је Нађ.
Она је додала да новоформирани Сектор за родну равноправност предузима значајне активности у борби против насиља, док Министарство рада и социјалне политике припрема националну стратегију за борбу против насиља и родну равноправност, као и предлог закона о равноправности полова.
Скупу, који је одржан у згради Скупштине Србије, присуствовао је и председник парламента Оливер Дулић који је истакао да је за српско друштво од великог значаја чињеница да се о насиљу у породици и насиљу над женама говори на нивоу парламента.
Користим ову прилику да читаву нашу јавност, а нарочито државне органе, позовем да покажу нулту толеранцију за насиље у породици. То је наша обавеза према жртвама насиља, али и према друштву у целини јер истина да насиље рађа насиље нигде није тако изражена као када је у питању насиље у породици, нагласио је Дулић.
Председник Одбора Скупштине Србије за равноправност полова Елена Божић-Талијан оценила је као трагичну чињеницу да је насиље над женама универзална појава независна од степена развоја и политичке стабилности и присутна у свим слојевима и друштвима.
Божић-Талијан је указала на то да је нужно да се у Србији обезбеде услови за кривично гоњење и адекватно кажњавање починилаца, као и услови за рехабилитацију жртава, уз напомену да је Србија потписница многих међународних докумената, а пре свега Конвенције УН о елиминацији свих облика дискриминације жена.
Заштитник грађана Саша Јанковић оценио је да је у Србији пробијен зид ћутања у вези са насиљем у породици и насиљем над женама, али да то не значи да је наша земља раскрстила са предрасудама и табуима који се тичу ове теме.
Према његовим речима, обавеза државних органа је да направе и користе ефикасне механизме за спречавање тих појава, при чему се један део тих механизама односи на нормативна акта.
Јанковић је указао на недовољну заштиту жртава које се одлуче да пријаве насиље, као и на то да велики број жена одустаје од сведочења пред судовима.
Свако повлачење сведока је пораз државе, и то значи да нешто у нашем механизму не функционише како треба, рекао је он и додао да је потребно наставити рад на ширењу свести о проблему породичног насиља.
Учесници округлог стола постигли су сагласност о томе да проблем породичног насиља захтева интердисциплинарни приступ, побољшање ефикасности судова, пружање психолошке и друге стручне помоћи жртавама током трајања кривичног поступка, као и утврђивање доње границе за казне.
У раду округлог стола учествовали су и представници министарстава правде и просвете, Службе за људска и мањинска права, Центра за социјални рад Новог Сада, као и бројни представници невладиног сектора.