Москва, 26. новембар 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да је Србија спремна да пружи Косову и Метохији највиши могући степен аутономије и самоуправе, али да није спремна да се у потпуности одрекне суверенитета над својом јужном покрајином.
Јеремић је у интервјуу за московски дневник "Комерсант" истакао да Србија жели да сачува бар неке прерогативе власти у покрајини, уз напомену да је ствар договора да ли ће их бити 10 или можда само два, али да не може да их не буде зато што је то већ пуна независност.
Он је нагласио да је први и основни прерогатив да Космет не добије место у Уједињеним нацијама и упозорио на то да би евентуално једнострано проглашење независности покрајине после 10. децембра, када међународна посредничка тројка треба да преда извештај генералном секретару УН, имало драматичне последице по регион.
Према његовим речима, треба учинити све да до једностраног проглашења не дође пошто ће тај потез имати драматичне последице, пре свега за Балкан, а ако се то ипак догоди, Београд неће признати ту једнострану одлуку.
Предузећемо све могуће мере – економске, дипломатске, политичке – да спречимо њено спровођење у пракси и учинићемо све како би та одлука била де факто неприменљива, рекао је Јеремић и додао да Србија у томе неће прибегавати сили.
Министар је навео да су неке државе већ најавиле да би признале једнострано проглашење независности јужне српске покрајине и оценио да је управо то оно што спречава постизање договора.
Јеремић је указао на то да су шансе да се до 10. децембра постигне компромисно решење веома мале и да је Србија на узроке такве ситуације упозоравала од самог почетка преговора.
Албанци су убеђени да ће њихови захтеви за стицање независности бити испуњени након 10. децембра, рекао је Јеремић и додао да поред тога, практично сваких десет дана, неки од угледних политичара водећих земаља поручује да ће уколико до 10. не буде постигнут компромис, признати независност Космета.
Министар је нагласио да албанска страна тако нема никаквог подстицаја да ради на проналажењу обострано прихватљивог решења.
Он је подсетио на то да је Београд предложио да будући статус Космета буде решен по угледу на Хонгконг или Оландска острва јер је на почетку преговора делегацији Србије речено да је суштинска аутономија нереалан предлог који се не може спровести у дело.