Београд, 26. новембар 2007. године – Државни секретари Министарства вера Владе Републике Србије Невена Витошевић-Ђеклић и Милан Брдар најавили су данас да ће 30. новембра у Центру "Сава" бити одржан округли сто "Место српске духовне баштине Косова и Метохије у европској култури".
 |
Милан Брдар, Невена Витошевић-Ђеклић и Душан Пророковић |
Витошевић-Ђеклић и Брдар су на конференцији за новинаре прецизирали да ће округли сто бити одржан у организацији Министарства вера и Министарства за Косово и Метохију, и објаснили да је реч о научном скупу на којем ће учествовати 15 стручњака позваних да допринесу обнови и очувању споменика културе на Космету.
Они су најавили да ће округли сто и изложбу "Српско културно наслеђе Косова и Метохије" отворити министри у Влади Србије – вера Радомир Наумов и за Косово и Метохију Слободан Самарџић.
Учесницима округлог стола обратиће се епископ рашко-призренски Артемије и архиепископ цетињски Амфилохије, а најављени су и гости из Белорусије, Русије и Швајцарске.
Радном делу скупа претходиће пројекција филма о манастиру Високи Дечани "Чувари тишине" аутора Драгана Елчића.
Државни секретар за Косово и Метохију Душан Пророковић истакао је да је баштина јужне српске покрајине питање нашег духовног идентитета, док је округли сто прилика да се светској јавности укаже на њене вредности.
Пророковић је подсетио на албанске манипулације о пореклу манастира на Космету који, према њиховим тврдњама, нису део српског културног наслеђа, већ косовске аутохтоне баштине.
Према његовим речима, на овом скупу стручњаци ће указати на пропусте у обнови порушених светиња и потребу заштите свих споменика културе у покрајини, на чему Министарство за Косово и Метохију већ увелико ради.
Он је навео да су у сарадњи са Епархијом рашко-призренском утврђени приоритети, као што су цркве Средачке жупе и манастир Свети Архангели код Призрена, који је задужбина цара Душана и симбол успешне српске државе који ће први пут после 550 година бити темељно обновљен.
Пророковић је нагласио да је неопходно заштитити српске светиње како се не би поновила судбина од 17. марта 2004. године, због чега је и донета одлука о томе да се манастир Пећка патријаршија огради каменим зидом.