Београд, 26. новембар 2007. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић образложио је данас Владине предлоге закона о председнику и изборима за председника, којима се та решења усклађују са Уставом Србије, а њиховим усвајањем испуњавају се обавезе из Уставног закона.
Марковић је у обједињеној начелној расправи у Скупштини Србије навео да се законом о председнику Републике уређује његов положај, својства мандата, услови за вршење функције, надлежности и изборна правила.
Он је објаснио да је предлогом закона предвиђено да мандат траје пет година, да председник не може бити биран више од два пута на ту функцију, без обзира на то колико су му трајали први и други мандат.
Председника Републике у случају спречености замењује председник парламента, најдуже три месеца, додао је министар за државну управу и локалну самоуправу.
Према том предлогу, за председника је изабран кандидат који је добио већину гласова бирача који су гласали, а ако ниједан кандидат не добије већину, гласање се понавља у року од 15 дана од дана првог гласања.
На поновљеном гласању учествују два кандидата која су добила највећи број гласова, односно више њих ако деле прво или друго место, рекао је он и додао да би, уколико се овај предлог усвоји, за председника био изабран кандидат који је добио највећи број гласова, а ако прво место деле два или више кандидата гласање се понавља.
Према његовим речима, на првим изборима за председника Републике, према предложеном решењу, право гласа имају грађани Србије уписани у бирачке спискове према мерилима која су коришћена за изборе за посланике одржаним 21. јануара ове године.
Марковић је истакао да је Владиним Предлогом закона о избору председника Републике предвиђено да те изборе расписује председник Скупштине Србије и истовремено утврђује дан за гласање и дане од када почињу и до када су рокови за спровођење изборних радњи.
Законом је предвиђено да се председник бира на пет година, на основу општег и једнаког изборног права, на слободним и непосредним изборима, тајним и личним гласањем.
Право да бира и да буде биран на ту функцију има сваки пунолетан и пословно способан држављанин Србије, који има пребивалиште у Србији, рекао је министар.
Предложени пропис прецизирао је да од дана расписивања избора до дана гласања, који мора да буде нерадни дан, не може да протекне мање од 30, као ни више од 60 дана.
Предвиђено је да се избори за председника расписују 90 дана пре истека мандата председника Републике, тако да се одрже у наредних 60 дана од дана расписивања избора.
Према његовим речима, кандидата за председника Републике могу да предложе политичка странка која је регистрована у Србији, коалиција политичких странака и група грађана коју је основало најмање 10 бирача.
Да би неко био кандидован мора да га подржи најмање 10.000 бирача потписима овереним код суда, а предлог кандидата подноси се Републичкој изборној комисији (РИК) најкасније 20 дана пре дана избора, објаснио је Марковић.
РИК је дужан да утврди листу кандидата најкасније 15 дана пре дана одржавања избора.