Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Неопходно очување макроекономске стабилности у земљи

Неопходно очување макроекономске стабилности у земљи

Београд, 14. новембар 2007. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Мирко Цветковић указао је данас на потребу очувања макроекономске стабилности у земљи и упозорио на то да ће се сваки поремећај те стабилности вратити кроз раст инфлације и дестабилизацију економског система.

Цветковић је поводом усвајања Предлога закона о буџету за 2008. годину, у интервјуу за агенцију Танјуг, истакао да Министарство финансија и Влада Србије не стварају средства, нити их по слободној вољи неком одобравају, а неком ускраћују, већ расподељују заједничка средства свих грађана Србије.

Он је објаснио да Предлог закона о буџету за 2008. годину представља баланс развојне компоненте и рестрикције јавне потрошње, уз напомену да у њему нису изостављени ни капитални пројекти.

Према његовим речима, издаци за Национални инвестициони план за наредну годину планирани су у износу од приближно 46,6 милијарди динара, при чему ће из буџета бити издвојено 34,6 милијарди динара, док ће 12 милијарди бити обезбеђено од кредита.

Планирани дефицит буџета за 2008. годину је за милијарду динара већи у односу на ову годину јер је цео буџет преоптерећен због планираних издатака за плате и трансфера локалним самоуправама, навео је Цветковић и оценио да је планирани дефицит релативно мали у односу на цео буџет од 639,6 милијарди динара.

Он је навео да Народна банка Србије (НБС) планира да у 2008. години базна инфлација буде у распону од три до шест одсто и додао да би Министарство финансија, уколико НБС успе да одржи базну инфлацију на том нивоу, имало простора да истрпи притиске за повећањем цена, тако да укупна инфлација на крају 2008. буде приближно шест одсто.

Министар је такође указао на то да ће базна инфлација у текућој години бити мања него прошле године и оценио да то значи да је стабилност цена, коју је генерисало само тржиште, била већа него прошле године, уз напомену да се у протекле три године инфлација у континуитету креће у једноцифреним оквирима, што показује да је реч о тржишно стабилној привреди у Србији.

Цветковић је, говорећи о средствима намењеним локалним самоуправама, објаснио да се уплата тих средстава обавља по аутоматизму, захваљујући информатичком софтверу који на основу задатих критеријума расподељује новац општинама, и нагласио да нема опасности од инфлаторних притисака на локалу јер ће буџетска инспекција контролисати трошење новца из државне касе, без обзира на то што општине и градови имају своје изворне приходе.

Када је реч о повећању цене струје у 2008. години, он је напоменуо да је у протеклих неколико година отклоњен диспаритет цене струје, тако да сада следи поскупљење од неколико процената, након чега неће бити повећања.

Цветковић је истовремено истакао да се после отписа дела спољног дуга Париском и Лондонском клубу поверилаца и превремене отплате дуга ММФ-у и Светској банци Србија налази на нивоу од 29,6 одсто учешћа јавног дуга у БДП-у и по том критеријуму је мало задужена земља.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs