Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Мисија ЕУ на Космету уз одговарајућу резолуцију СБ УН

Мисија ЕУ на Космету уз одговарајућу резолуцију СБ УН

Београд, 9. новембар 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић оценио је данас да би било добро да мисија Европске уније која треба да замени УНМИК дође на Косово и Метохију уз одговарајућу резолуцију Савета безбедности УН.

Фото: Фонет
Јеремић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом окончања шестомесечног председавања Србије Комитету министара Савета Европе, истакао да је најбољи и једини начин да се СБ на експлицитан начин изјасни о тако важном политичком и безбедносном питању као што је начин администрирања Косметом.

Он је изразио уверење да би се на тај начин спречило да се промена у управљању Косметом доведе у питање, и додао да је Резолуција 1244 једина међународна резолуција која сада дефинише актуелно стање у јужној српској покрајини.

Јеремић, који је пре два дана посетио Берлин, изразио је наду да ће Немачка бити трезвен глас када Европска унија буде заузимала став према решавању будућег статуса Космета.

Према његовим речима, Србија жели да пронађе најбоље решење за статус Космета консензусом, а то питање треба решити у складу са европским вредностима.

Такође, Јеремић је истакао да је важно да се процес проналажења решења за покрајину настави у случају да 10. децембра не буде постигнут споразум.

Министар спољних послова саопштио је на конференцији да су званичници Савета Европе, као и других европских институција, председавање Србије Комитету министара СЕ у протеклих шест месеци оценили као једно од најуспешнијих у последњих десет година.

Он је навео да је Србија показала да има међународни капацитет и кредиблитет да предводи једну европску организацију, и указао на то да је преседавање Комитету министара СЕ најкомплекснија међународна функција коју је Србија обављала после демократских промена 2000. године и десетогодишње изолације.

Јеремић је рекао да је Савет Европе најстарија паневропска организација са изузетно разноврсним пољем рада, због чега је председавање било изазов за Министарство спољних послова и друге институције наше земље.

Истовремено, он је истакао да су посебан допринос успешном председавању дали кабинети преседника Републике, председника Владе Србије и председника Скупштине Србије.

Министар је као посебне резултате председавања Србије поменуо проглашење 10. октобра за Европски дан борбе против смртне казне, о чему Савет Европе није успевао да постигне консензус последњих десет година.

Јеремић је подсетио на то да је у оквиру председавања Србије у октобру коначно испреговарана и отворена за потписивање Конвенција о заштити деце од сексуалног искоришћавања и злостављања, коју је Србија потписала на заседању 28. конференције министара правде европских земаља 25. октобра у Шпанији.

Према његовим речима, посебан успех представља почетак спровођења Меморандума о разумевању између Европске уније и Савета Европе, две најзначајније европске институције.

На првом самиту ЕУ и СЕ после усвајања овог меморандума, први пут после 25 година, донет је заједнички закључак СЕ и ЕУ, и то је урађено под председавањем Србије, нагласио је министар.

Он је додао да је у протеклих шест месеци приведен крају рад на Белој књизи СЕ о међукултурном дијалогу, при чему се у Београду управо одржава неформална регионална конференција министара југоисточне Европе надлежних за послове културе “Унапређење међукултурног дијалога и Бела књига Савета Европе“, која је посвећена овом документу.

Јеремић је оценио да је за Србију преседавање Комитету министара била изузетна прилика за међународну афирмацију и подсетио на то да је преузимање ове дужности у мају било проблематично и да је било много оних који су постављали питање да ли Србија има капацитет и политички кредибилитет за то.

Били смо једна од првих земаља за коју су поставили питање да ли треба прескочити редослед у преузимању председавања. Шест месеци касније, закључак је да је ово најуспешније председавање у последњих неколико година, навео је Јеремић.

Одговарајући на питање о сарадњи наше земље са Хашким трибуналом, министар је указао на то да је та сарадња повољно оцењена, о чему сведочи и парафирање Споразума о стабилизацији и придруживању са Европском унијом.

Влада Србије посвећена је сарадњи са Хашким трибуналом и Београд ће учинити све да ту сарадњу заврши у најкраћем могућем року како већ у 2008. години више не би било политичког условљавања Србије на путу пуне интеграције у ЕУ, закључио је министар спољних послова.

Данашњој конференцији за новинаре присуствовали су и амбасадор Србије у СЕ Слађана Прица, директор Дирекције за Савет Европе и ОЕБС при Министарству спољних послова Владе Србије Дејан Шаховић, као и Борислав Стефановић из овог министарства.

Председавање Србије Комитету министара СЕ преузеће Словачка на посебном састанку Комитета министара 47 земаља чланица Савета Европе, који ће бити одржан 12. новембра у Стразбуру.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs