Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Стање безбедности у држави стабилно

Стање безбедности у држави стабилно

Београд, 1. новембар 2007. године – Директор Безбедносно-информативне агенције (БИА) Републике Србије Раде Булатовић изјавио је данас да је стање безбедности у држави стабилно, али и упозорио на појаву терористичких и екстремистичких организација на Косову и Метохији.

Раде Булатовић
Фото: Танјуг
Булатовић је на седници Одбора за одбрану и безбедност Скупштине Србије навео да су приоритети рада ове агенције заустављање албанских сепаратиста на југу Србије, исламистичких покрета у Рашкој области, екстремистичких припадника националних мањина, борба против организованог криминала, као и допринос очувању суверенитета на Космету.

Он је, подносећи Одбору извештај о раду БИА у протеклих 15 месеци, истакао да је главни фактор дестабилизације у региону деловање илегалне организације Албанска национална армија (АНА), која се наоружава и пропагандно делује у циљу притисака на међународну заједницу.

Такође, Булатовић је указао на опасност од екстремистичког деловања Албанаца на југу централне Србије и упозорио на повезивање припадника АНА са сличним организацијима у Албанији и Македонији, као и на подршку коју им пружају разне невладине организације са подручја покрајине.

Говорећи о тим организацијама, директор БИА је прецизирао да се оне односе на ратне ветеране ОВК и ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца који, уз подршку покрета "Самоопредељење", представљају потенцијалну опасност за урушавање стања безбедности.

Припадници терористичких организација са Космета повезују се са сличним организацијама, посебно у погледу наоружавања, објаснио је Булатовић и подсетио на то да је правовременим акцијама припадника Агенције спречено такво деловање у Рашкој области, као и да су заплењене веће количине наоружања које су користили припадници терористичких група скривених иза верског покрета вехабије.

Када је реч о деловању исламистичких покрета, он је нагласио да највећа претња долази од деловања вехабија из Рашке области и додао да то може значити директну претњу безбедности.

Истовремено, директор БИА је указао на то да један од фактора угрожавања безбедности Србије представљају и тензије унутар исламске верске заједнице, као и екстремизам појединих припадника националних мањина и деловање неонацистичких и десничарских група.

Према његовим речима, један од фактора ризика је и организовани криминал – трговина оружјем, трговина имигрантима и покушаји прања новца.

Булатовић је навео да је због спречавања тих прекршаја остварена размена информација са Министарством унутрашњих послова, али да је за успешну борбу потребно јачање сарадње свих државних органа.

БИА је о свом раду информисала државно руководство, сарађивала са Министарством унутрашњих послова, Министарством одбране и Тужилаштвом за ратне злочине, док је Архиву Србије проследила 27.989 досијеа, истакао је директор БИА.

Према његовим речима, у наредном периоду приоритет на међународном плану биће борба против међународног тероризма и организованог криминала, при чему је Безбедносно-информативна агенција Србије постигла добру сарадњу са 49 безбедносних служби из 39 држава.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs