Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Улазак у Европску унију главни стратешки циљ Србије

Улазак у Европску унију главни стратешки циљ Србије

Београд, 30. октобар 2007. године – Председник Републике Србије Борис Тадић отворио је данас у Београду конференцију "Србија и ЕУ – јачање европске перспективе" и том приликом истакао да је улазак у ЕУ главни стратешки циљ Србије и да то опредељење нема алтернативу.

Борис Тадић и Божидар Ђелић
Фото: Фонет
Тадић је указао на то да само уласком у ЕУ Србија може да задовољи своје економске и националне интересе и додао да је очување политичке стабилности у земљи претпоставка напретка ка Унији и услов без кога се не може постићи тај стратешки циљ.

Према његовим речима, највећа препрека на путу ка ЕУ је нерешен статус Косова и Метохије, при чему нема дилеме да је мирно решавање питања јужне српске покрајине у интересу очувања безбедности региона и читаве Европе.

Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изразио је очекивање да ће Споразум о стабилизацији и придруживању са Европском унијом бити потписан најкасније до краја јануара 2008. године.

Он је изразио наду да ће Србија у другој половини наредне године, током председавања Француске Европској унији, бити стављена на белу шенгенску листу и да ће постати кандидат за пријем у ЕУ.

Мислим да су првих неколико месеци рада Владе Србије показали посвећеност европској агенди, али када говоримо о перспективи Србије, нама је потребна сарадња са ЕУ и учинићемо све да испунимо услове који су потребни, нагласио је потпредседник Владе Србије.

Ђелић је истовремено поручио европским колегама да могу да рачунају на Србију и изразио наду да ће и европска Србија моћи да рачуна на Европу.

Он је истакао да процес одлучивања о будућем статусу Космета не би требало мешати са питањем европских интеграција Србије, и упозорио на то да би евентуално проглашавање независности Космета и унилатерално признавање таквог потеза од стране неких држава ослабило демократске снаге у Србији.

Према његовим речима, Србија ће показати своју европску оријентацију, између осталог, и искреном опредељеношћу за окончање сарадње са Хашким трибуналом.

Потпредседник Владе Србије је најавио убрзано усвајање закона са такозване европске агенде Србије и додао да постоји могућност сазивања ванредне седнице парламента у фебруару наредне године, која би била посвећена управо овим законима.

Конференцију "Србија и ЕУ – јачање европске перспективе" организовали су Канцеларија за придруживање Европској унији Владе Републике Србије и Београдски фонд за политичку изузетност.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs