Београд, 29. октобар 2007. године – Секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Милорад Тодоровић изјавио је данас да су земље Европске уније од марта 2003. године до данас упутиле 23.887 захтева за враћање држављана Србије који нелегално бораве у тим државама.
Тодоровић је, представљајући Предлог закона о потврђивању Споразума између Републике Србије и Европске заједнице о реадмисији лица која незаконито бораве у земљама ЕУ на седници Одбора за одбрану и безбедност Скупштине Србије, објаснио да
Споразум о реадмисији који је Србија потписала 18. септембра ове године у Бриселу почива на три принципа.
Он је указао на то да је реч о организованом, реципрочном и планираном повратку грађана који нелегално бораве у земљама ЕУ и додао да није познат тачан број особа за које ће земље ЕУ тражити да буду враћене.
Према његовим речима, оне неће бити враћене у Србију одједном, већ плански, према Споразуму који детаљно дефинише поступак повратка.
Тодоровић је навео да се Споразум односи на грађане који су у земље ЕУ ушли без ваљаних докумената и дозвола, као и на држављане трећих земаља који су из Србије дошли на територију Уније.
Он је подсетио на то да наша земља већ има потписане билатералне споразуме о реадмисији са земљама у окружењу, који подразумевају и јачу полицијску сарадњу, и најавио да ће такви билатерални споразуми бити потписани и са Данском, Норвешком и Швајцарском, које нису чланице ЕУ, али су потписнице Шенгенског споразума.
Секретар Министарства унутрашњих послова је, приликом представљања Предлога закона о потврђивању Споразума између Савета министара Србије и Црне Горе и Владе Републике Француске о враћању и прихватању лица у нерегуларној ситуацији, истакао да је реч о класичном билатералном споразуму који је Француска већ ратификовала, а и Скупштина Србије би то требало да учини што пре.
Према његовим речима, Француска има веома либералан закон о боравку странаца, али би, према незваничним подацима, у Србију из те земље требало да се врати приближно 2.000 особа.
Одбор за одбрану и безбедност Скупштине Србије прихватио је предлоге оба поменута закона.