Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Пронаћи принципијелно решење за Космет

Пронаћи принципијелно решење за Космет

Београд, 26. октобар 2007. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа „Вечерње новости“ да је председник Украјине Виктор Јушченко на састанку министара одбране југоисточне Европе у Кијеву истакао да би непринципијелно решење косметског проблема могло да изазове домино-ефекат који би угрозио велики број земаља бившег СССР-а.

Фото: Танјуг
(архивски снимак)
Званични сајт Владе преноси делове овог разговора:

О састанку министара одбране у Кијеву:

– Иако је идеја скупа била продубљивање безбедносне сарадње читавог региона, тема која се наметнула од самог почетка била је Косово и Метохија. У билатералним контактима с министрима одбране Турске, Украјине, БиХ, Албаније и са командантом јужног крила НАТО Хенријем Урлихом сагласио сам се да би се наметнутим решењем косметског проблема отворила Пандорина кутија.

Сусрет са америчким секретаром одбране Робертом Гејтсом:

– Уз констатацију да Србија има највећи одбрамбени потенцијал, амерички секретар за одбрану рекао ми је да би волео да са њима учествујемо у мировним операцијама по свету. Међутим, за то је у Србији још немогуће обезбедити парламентарну већину.

Има ли Војска Србије капацитете за то:

– Наш однос према мировним операцијама у свету представљаће у перспективи однос међународне заједнице према нама. Авганистан, Ирак и Дарфур су највећи светски изазови, и мислим да петнаестак наших официра у земљама Африке није довољан показатељ капацитета које можемо да понудимо међународној заједници.

Остаје ли Кфор на Космету и после 10. децембра:

– Закључак свих учесника састанка је да се 10. децембра неће догодити ништа епохално, али да је након тог датума неопходно даље присуство међународних снага да би се одржао мир у региону, на чему сам, такође, инсистирао. Свакако да би неке земље у оквиру Алијансе пре учествовале у операцијама где је мање проблема, као на Космету, него, на пример, у Ираку. Мада није званично било речи о томе, претња да би се део америчког контингента с Космета могао повући у Ирак и Авганистан, ипак, постоји.

Да ли Кфор има разрађене сценарије који би могли да прате решавање кризе на Космету:

– Наше снаге на југу Србије сасвим су довољне да одрже стабилност тог дела земље. Међутим, став Кфора је да они имају снаге да предупреде и спрече сваку ескалацију насиља на Космету и да им за то није потребна подршка наше војске. То, наравно, не значи да ми нисмо спремни да пружимо сваку помоћ српском становништву на Космету ако се за то укаже потреба и ако за то добијемо сагласност. Кфор је озбиљна сила и уверен сам да неће дозволити да се понови 17. март.

Безбедносна ситуација на југу Србије:

– Нажалост, не могу да кажем да не постоје претње да се покуша дестабилизација нашег региона. Али чинимо изузетне напоре да то спречимо, спремни смо и одговорићемо на сваки изазов тог типа.

О честим претресима касарни:

– Претреси се не раде искључиво због генерала Ратка Младића. Желимо да се уверимо у то да у тим објектима не борави нико неовлашћено и при том ниједна провера није била на основу дојаве. Лично одређујем објекат који ће се проверавати. На тај начин добијам комплетну слику о одређеном објекту – у каквом је стању, да ли се добро чува, има ли неовлашћених особа унутра... Не морам ни да читам у извештају да ли тамо има хашких оптуженика јер сам убеђен да их нема.

Да ли позиција наше земље наилази на веће разумевање последњих дана:

– Приликом свих сусрета које сам имао добио сам уверавања саговорника да постоји разумевање. Чак и министар одбране Албаније, уз ограду да се не слаже с мојим ставовима, рекао је да разуме позицију Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs