Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Француска подржава процес који води компромисном решењу за Космет

Француска подржава процес који води компромисном решењу за Космет

Београд, 20. октобар 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа „Вечерње новости“ да је важна порука разговора које је у Паризу имао с француским званичницима да та земља подржава процес решавања будућег статуса Косова и Метохије који би могао довести до компромисног решења.

Фото: Танјуг
(архивски снимак)
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Како Француска сагледава процес решавања статуса Космета:

– Стичем утисак да је Француска једна од оних земаља које почињу да доживљавају овај процес као нешто што може да има озбиљне последице на европску стабилност и безбедност. И да би Европа, а самим тим и Француска, могла у будућности да се сусреће са последицама неких евентуалних грешака које би могле бити почињене због вештачки и споља наметнуте експедитивности. Покушали смо да представимо пуну сложеност овог проблема. Евентуално "пресецање" без компромиса, које не гарантује стабилност, могло би да има последице на остваривање стратешког циља, иза којег Француска дефинитивно стоји, а то је западни Балкан у Европској унији.

О разговорима у Паризу:

– Важна порука ових разговора је да Француска подржава процес за који се надамо да може довести до компромисног решења. Схватили су да одређивање према задатом року, после којег би се десило нешто што није компромис, убија сваку шансу да се дође до решења. И за разлику од неких других партнера у Контакт групи, мислим да су схватили наше образложење да се не може надати компромису уколико се каже: "Ако се не договорите до 10. децембра, онда ћемо подржати једну страну". У односу на став из јула, када је постојао само Ахтисаријев план, мислим да се сада у Паризу ситуација сагледава на начин који отвара маневарски простор за размишљање како доћи до компромисног решења. То је квалитативан помак. Из нашег угла гледано, Француска је направила "корак напред". Не желим, наравно, да на било који начин, звучим тријумфално, преоптимистички, али мислим да смо стрпљивом принципијелном аргументацијом и приступом дошли до тога да велики број наших европских саговорника, у које од сада укључујем и Француску, сагледава овај проблем у његовој пуној комплексности. Мислим да смо успели да до извесне мере представимо опасност од унилатералних акција.

Да ли је током разговора било речи о Ахтисаријевом плану:

– Нисмо о томе причали. Ахтисари није "фигурирао" у нашем разговору. Треба да наставимо да радимо, да будемо стрпљиви, посвећени принципима Европе, Уједињених нација и да покушамо све да до 10. децембра, идеално, а ако не до тада, онда после овог датума, али наравно, у што краћем могућем року, дођемо до решења које ће гарантовати мир и стабилност.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs