Београд, 19. октобар 2007. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас да ће Србија прикључењем програму ЕУ за запошљавање и социјалну солидарност "Прогрес" моћи први пут да конкурише за средства из тог програма у вредности од 743 милиона евра.
 |
 |
 |
Расим Љајић и Владимир Шпидла |
 |
Фото: Фонет |
Љајић је на заједничкој конференцији за новинаре са европским комесаром за запошљавање, социјалну политику и једнаке могућности Владимиром Шпидлом истакао да је приступом том програму Србија показала спремност да буде део укупних европских интеграција.
Србија ће први пут моћи да учествује и користи средства у вредности од 743 милиона евра за период од 2007. до 2013. године, при чему средства нису намењена само Србији већ свим земљама ЕУ, земљама кандидатима и земљама које су прихватиле програм "Прогрес", навео је министар.
Према његовим речима, стручњаци, синдикати, невладине организације, државне и научне институције из Србије моћи ће да конкуришу за средства из тог програма у областима запошљавања и социјалне солидарности уколико понуде квалитетне програме.
Он је указао на то да је Србија спремна и одлучна у томе да оснажи и афирмише социјално партнерство и указао на потребу јачања капацитета свих актера социјалног дијалога.
Шпидла, који је јутрос отворио конференцију "Изградња капацитета у циљу унапређења социјалног дијалога у земљама западног Балкана", истакао је значај социјалног дијалога који чини део европских достигнућа и закондавства.
Он је, уз оцену да је за јак социјални дијалог потребно створити услове, најавио да ће наредне недеље у оквиру сарадње у тој области у земљама региона учествовати на министарској конференцији која ће бити одржана у Црној Гори.
Државни секретар Министарства економије и регионалној развоја Владимир Илић навео је да су приоритети политике Владе Србије за наредну годину, када је реч о запошљавању, окончање процеса приватизације, наставак структурних реформи у привреди и промоција активних мера запошљавања.
Он је прецизирао да су приоритети и обезбеђење довољног транзиционог фонда за исплату отпремнина вишковима радне снаге, јачање капацитета свих институција које се баве проблемима запошљавања, креирање доброг пословног амбијента за мала и средња предузећа, као и привлачење страних инвестиција.
За све ове циљеве потребна је подршка ЕУ, коју имамо и захваљући којој ћемо реализовати и практично кључни документ – Стратегију запошљавања и Национални акциони план запошљавања за период 2006–2008. године, навео је Илић.
Дводневна регионална конференција под називом "Изградња капацитета у циљу унапређења социјалног дијалога у земљама западног Балкана", у организацији Европске комисије, окупила је у Београду више од 100 представника државних органа, синдиката и удружења послодаваца из земаља у региону.