Београд, 19. октобар 2007. године – Представници министарстава трговине Републике Србије и Републике Српске потписали су данас у Београду Протокол о сарадњи који би требало да ублажи последице смањења рода пољопривредних култура услед суше.
 |
Радован Самарџија, Предраг Глухаковић, Предраг Бубало и Слободан Дамњановић |
Протокол су у име двеју земаља потписали министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Предраг Бубало, министар трговине и туризма у Влади Републике Српске Предраг Глухаковић, директор Републичке дирекције за робне резерве Слободан Дамњановић и директор Дирекције за робне резерве Републике Српске Радован Самарџија.
Протоколом се дефинише сарадња дирекција за робне резерве у следећим областима - складиштење или обезбеђење складишног простора за смештај и чување робних резерви, давање на зајам и у закуп роба из републичких робних резерви, услужна мељава, натурална размена, набавка и продаја робе.
Бубало је на конференцији за новинаре, која је одржана тим поводом, истакао да је Протокол направљен у духу
Споразума о паралелним везама Србије и Републике Српске, а иницијални разлог за његово потписивање је умањени род житарица и одлука Владе Србије о позајмици 5.000 тона кукуруза Републици Српској током лета.
Он је навео да Дирекција за робне резерве Србије има капацитета да помогне Дирекцији Републике Српске која још није довољно организована, а отворена је и могућност да заједнички учествују у откупу производа јер се на већим количинама увек постижу боље цене.
Министар је указао на то да су постојеће резерве Србије довољне за критичне ситуације и подсетио на то да директиве Европске уније прописују да за најважније производе државе морају имати резерве за 90 дана.
Када је реч о Уредби о привременој забрани извоза пшенице и кукуруза, Бубало је изјавио да би ова забрана требало да буде продужена за још 120 дана, при чему би из тренутно важеће Уредбе били изузети сункцокрет и соја јер су све слободне количине откупили прерађивачи.
Уредбом ће бити одређена и квота за извоз пшеничног брашна и неких прерађевина од кукуруза како се прекомерним извозом тих производа не би довело у питање подмирење домаћих потреба до наредне жетве, рекао је он и додао да ће се ресорно министарство залагати да се на листи забране извоза нађе и нерафинисано јестиво уље.
Министар је објаснио да је, иако се још не знају сви биланси овогодишњег рода, Уредбу о забрани извоза потребно продужити јер прве процене показују да су се обистинила очекивања стручњака о великом умањењу рода због суше.
Он је најавио да ће се измењена уредба наћи пред Владом Србије пре 3. новембра, када би требало да истекне тромесечни рок важења садашње уредбе, али није могао да прецизира да ли ће то питање бити разматрано на наредној седници.
Република Српска у време важења уредбе може да има посебан третман који ће се односити само на позајмицу и обавезу да се иста количина врати, предочио је Бубало.
Глухаковић је оценио да је сарадња двеју дирекција важна и због ступања на снагу ЦЕФТА споразума који треба дочекати са одговарајућом формално-правном и нормативном регулативом.
Дамњановић је истакао да Дирекција Србије планира увећање залиха пшенице и кукуруза, који су посебно били погођени сушним периодом, али су у првом циклусу прикупљања понуда понуђене занемарљиво мале количине по неприхватљиво ниским ценама.