Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србији статус кандидата за чланство у ЕУ у другој половини 2008. године

Србији статус кандидата за чланство у ЕУ у другој половини 2008. године

Париз, 15. октобар 2007. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изразио је данас наду да ће Србија званично добити статус кандидата за пуноправно чланство у Европској унији у другој половини 2008. године, за време председавања Француске овој организацији.

Ђелић је у интервјуу париском дневном листу "Либерасион" истакао да Београд чини све што је у његовој моћи да превазиђе препреку коју представља сарадња са Хашким трибуналом и нагласио да никако не треба сумњати у вољу Србије да ухапси и изручи Хагу оптуженике за ратне злочине који су још у бекству.

Говорећи о садашњим преговорима о статусу Косова и Метохије, он је указао на то да не би требало постављати 10. децембар као крајњи рок за постизање споразума јер то може само да ојача екстремисте.

Потпредседник Владе Србије је оценио да се стиче утисак да Француска и ЕУ мењају став јер почињу да схватају колико је важно да се дође до решења за статус јужне српске покрајине путем преговора.

Према његовим речима, све што би било предузето мимо Савета безбедности, попут једностраног проглашења независности Космета са циљем заобилажења вета Русије, било би противзаконито, при чему би такав преседан нанео велику штету читавом региону, али и другим земљама, као што су бивше совјетске републике или земље запада.

Србија која каже "не дирајте наш територијални интегритет" је Србија која признаје територијални интегритет својих суседа. Ми треба заједно да нађемо пут ка Бриселу. Директно повезивање косметског питања с нашим будућим пријемом у ЕУ било би контрапродуктивно, нагласио је Ђелић.

Он је поновио да је Београд спреман да Космету пружи веома широку аутономију, са сопственом фискалном политиком и својим економским представништвима у иностранству, уз напомену да би Космет могао да буде члан међународних финансијских институција као што су Међународни монетарни фонд или Европска банка за обнову и развој.

Наша једина "црвена линија" је територијални интегритет Србије, док смо по свим осталим питањима прилагодљиви, истакао је потпредседник Владе Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs