Београд, 15. октобар 2007. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да су приватизациони приходи од почетка године у Србији достигли износ од 23 милијарде динара, од чега је у последња четири месеца, од формирања нове Владе Србије, остварено 14,2 милијарде динара.
Динкић је на конференцији за новинаре указао на то да је у првих пет месеци приватизациони приход био 8,8 милијарди динара - готово упола мање, што се може објаснити и неизвесношћу око формирања нове Владе у том периоду.
Он је најавио да ће Влада на наредној седници одобрити субвенцију од пола милиона евра за друштвено предузеће "Трепча" из Северне Митровице, намењено инвестицијама, које ће омогућити запошљавање још 250 људи.
Министар је истакао да је од УНМИК-а тражио да се Агенцији за приватизацију Републике Србије одобри да крене у реструктурирање и приватизацију предузећа у местима с већинским српским становништвом на северу Косова и Метохије, а "Трепча" би била прво предузеће у том процесу.
Он је указао и на то да је у току израда програма мера којим би била онемогућена приватизација предузећа "Инекс интерекспорт" и њене имовине на Брезовици без сагласности Србије.
Према његовим речима, УНМИК-у је предложено да "Скијалишта Србије" преузму скијалишта на Брезовици и инвестирају у обнову жичаре и запошљавање нових људи, а да се направи договор о приватизацији хотела.
Динкић је најавио да ће до краја недеље бити објављен јавни оглас за продају имовине предузећа у стечају "Југоекспорт", а да ће на тендеру до краја месеца на продају бити понуђени грађевинско предузеће "Мостоградња" и саобраћајно предузеће "Ласта".
Он је навео да ће до краја новембра бити објављен јавни позив за надметање за имовину "Генекса" и предузећа "ИЦГ" и истакао да су дугови тих предузећа огромни, па је зато за приватизацију изабран метод продаје имовине.
Динкић је подсетио на то да је Влада усвојила предлог за социјални програм за запослене у тим предузећима - од 250 евра по години радног стажа за оне који се до 30. октобра изјасне за добровољан одлазак из фирме, а уколико се не изјасне до тада, следује им 100 евра по години стажа.
Министар је рекао да је 40 заинтересованих компанија откупило документацију за куповину предузећа Робне куће “Београд”, које ће бити понуђено на јавној аукцији 29. октобра.
Динкић је истакао да ће 21. октобра, после истека рока за уплату депозита од 44 милиона евра, тачно бити познато колико компанија ће се стварно надметати за куповину РК “Београд”.
Он је подсетио на то да је почетна цена за РК “Београд” 140 милиона евра, као и да ће аукција бити директно преношена на телевизији.
Министар је оценио да би продаја предузећа у стечају РК “Београд” требало да буде највећи процес приватизације од када је формирана нова Влада.
Динкић је напоменуо да се за остваривање права на посебне накнаде пријавило 8.700 запослених и бивших запослених у РК “Београд”, уз подсећање на то да, пошто је то предузеће у стечају, запослени немају, према закону, право на акције.
Он је нагласио да ће, уколико на аукцији буде постигнута почетна цена од 140 милиона евра, фонд за расподелу накнада радницима бити 15 милиона евра, а уколико цена буде виша, она може достићи и 30 милиона евра.
Министар економије и регионалног развоја је рекао и да преговори о чланству Србије у Светској трговинској организацији теку према плану и да се очекује да ће наша земља постати члан те организације до краја 2008. године.
Динкић је најавио да ће у новембру у Женеви бити одржана следећа рунда преговора, на нивоу експерата, која би требало да представља следећи корак Србије ка чланству у СТО.
Он је подсетио на то да је Влада Србије усвојила акциони план о томе које би прописе требало променити да би били усклађени са правилима СТО, а усвојена је и ревидирана понуда за царинска оптерећења за робу и услуге како бисмо спремно дочекали преговоре.
Динкић је најавио да током следеће године Србију очекује низ билатералних сусрета са чланицама СТО.