Београд, 12. октобар 2007. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Мирко Цветковић саопштио је данас да је за првих девет месеци ове године буџет Србије остварио суфицит од приближно 37 милијарди динара јер су приходи износили 422 милијарде, а расходи 385 милијарди динара.
Цветковић је на конференцији за новинаре прецизирао да су порески приходи у буџету износили 368 милијарди динара, а непорески приходи 54,6 милијарди, и оценио да се и приходи и расходи државне касе повећавају, али да расходна страна није толико висока да угрози суфицит буџета.
У првих девет месеци из буџета Србије исплаћене су приближно 32 милијарде динара за отплату доспелих ануитета иностраног дуга, навео је он и напоменуо да, ако се настави овакав тренд пораста прилива у буџету, моћи ће да се финансирају не само текући расходи већ и друге доспеле обавезе.
За наредну годину ће морати да се предвиди 65 милијарди динара или приближно 800 милиона евра за отплату доспелих обавеза према иностраним повериоцима, као што су Париски клуб и исплата старе девизне штедње, објаснио је министар.
Истовремено, Цветковић је најавио да ће јавна расправа о радној везији Нацрта закона о денационализацији почети у наредна два месеца и изразио очекивање да ће тај правни акт бити у примени од почетка 2008. године.
Према његовим речима, имовина ће се првобитним власницима враћати у натури тамо где то буде могуће, затим финансијским обештећењем или заменом некретнина.
Вредност имовине која треба да буде враћена првобитним власницима износи више од четири милијарде евра, указао је министар и додао да радна верзија Нацрта закона о денационализацији садржи и регулативу о градском грађевинском земљишту и начинима обештећења и закупа.
Цветковић је навео да ће у наредна два месеца бити одржана четири округла стола на којима ће се расправљати о радној верзији тог закона, при чему ће учесници првог скупа бити "корисници" денационализације и организације које штите њихове интересе, као и невладине организације.
Он је објаснио да ће други округли сто бити одржан на тему приватизације грађевинског земљишта, трећи округли сто ће бити организован са експертима из разних области, а четврти са обвезницима денационализације.
Министар финансија је нагласио да ће због системских грешака у финансирању политичких странака бити измењен Закон о буџетском систему како се не би више догађало да странке сваке године добијају различите износе.
Он је прецизирао да су у 2006. године политичке странке добиле приближно 13 одсто више средстава него што је Законом о буџету било предвиђено, а у овој години за око 0,5 одсто мање него што је буџетом за ову годину било планирано, истичући да је реч о системској грешци.
У току прошле године било је планирано да за политичке странке буде издвојено 485 милиона динара, али је уследило повећање ове суме због уложених амандмана у парламенту за приближно 62,7 милиона динара, тако да је на крају та цифра износила 547 милиона динара, навео је Цветковић.
Посао Министарства јесте да системски уреди начин финансирања политичких странака, истакао је он и указао на то да су току ове године средства за финансирање политичких партија смањена за око 3,1 милион динара.