У саопштењу се наводи да је заменик министра за животну средину Чешке Рут Бизкова том приликом позвала све земље ИЕЦАК-а да се активније укључе у имплементацију Стратегије заштите животне средине.
Најзначајнији захтеви истакнути на овој сесији односе се на мониторинг, праћење и процену резултата примене Стратегије, јачање законодавства и уједначавање приступа проблемима заштите животне средине у различитим замљама.
Током друге сесије преподневног заседања министри заштите животне средине земаља југоисточне Европе подржали су
Београдску иницијативу, која предвиђа оснивање регионалног центра за праћење климатских промена, са седиштем у Београду.
Министар заштите животне средине Саша Драгин је указао на то да су земље овог региона установиле заједничке приоритете у очувању животне средине.
Он је истакао да су јачање капацитета, усаглашавање законодавства са стандардима ЕУ, али и образовање и подизање свести грађана о питањима заштите животне средине неки од приоритета до којих су заједнички дошле земље југоисточне Европе.
Београдска иницијатива садржи три циља, и то развијање оквирног акционог плана за земље југоисточне Европе, успостављање регионалног центра за праћење климатских промена и развијање партнерства са регионалним, међународним институцијама, организацијама и другим иницијативама у области заштите животне средине, нагласио је Драгин.
Генерални секретар Светске метеоролошке организације Мишел Жаро је нагласио да је потребно предузети многобројне и континуиране напоре, а Светска метеоролошка организација, као институција УН, и даље ће подржавати све иницијативе које долазе из југоисточне Европе.
У саопштењу се такође додаје да се у извештајима под називом "Други преглед стања животне средине", који су данас објављени за Србију и за Црну Гору, констатује да је Србија направила значајан помак у изградњи законодавног оквира и јачању институција које се баве заштитом животне средине.
"Други преглед стања животне средине" на сваке четири године издаје Министарство животне средине Србије уз помоћ Економске комисије УН за Европу и међународних експерата.
У извештају за Србију је похваљена одлучност Владе наше земље да поново успостави засебно Министарство заштите животне средине, али се истиче да и друге институције Владе морају да спроведу промене у организацији рада како би се обезбедио јединствен приступ решавању питања заштите животне средине.
Такође, потребно је успоставити ефикасну мрежу институција које ће прикупљати све податке везане за параметре квалитета животне средине, који ће се потом анализирати у Националној агенцији за заштиту животне средине.
Овај документ одражава напоре различитих заинтересованих страна да постигну бољи квалитет животне средине у Србији у складу са захтевима процеса припрема за приступање и самог приступања Европској унији, рекао је Драгин.
Министар туризма и заштите животне средине Црне Горе Предраг Ненезић најавио је да ће ова земља уложити велике напоре да спроведе стратегију одрживог развоја, повећа стручне капацитете и усаврши процес праћења стања животне средине, истиче се у саопштењу.