Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Министар финансија образложио пет законских предлога

Министар финансија образложио пет законских предлога

Београд, 11. октобар 2007. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Мирко Цветковић образложио је данас пред посланицима Скупштине Србије пет закона којима се потврђују потписани уговори између Србије и других земаља и финансијских институција, од којих се један односи на кредит Банке за развој Савета Европе, а четири на потврђивање билатералних односа са Индијом, Пољском и Словенијом.

Цветковић је нагласио да се Предлог закона о потврђивању уговора о кредиту Банке за развој Савета Европе односи на зајам у износу од 10 милиона евра за реконструкцију и обнову земљишта које је оштећено клизиштем.

Према његовим речима, укупна вредност пројекта је 12,5 милиона динара, од чега ће 10 милиона бити обезбеђено кроз зајам, а 2,5 милиона из буџета Србије.

Рок отплате овог кредита је 10 година, уз грејс период од пет година, док је каматна стопа варијабилна и биће различита од транше до транше, објаснио је министар и подсетио на то да је овај уговор потписан прошле године.

Он је навео да се други законски предлог односи на споразум који је 7. фебруара 2006. године потписан између Савета министара СЦГ и Владе Индије, где је Србија као сукцесор преузела обавезе из тог уговора.

Цветковић је објаснио да се уговором потврђује да Србија и Индија изражавају спремност за проширење економске и трговинске сарадње, одобравају третман најповлашћеније нације, као и слободан транзит робе.

Министар финансија је нагласио да је између Савета министара СЦГ и Владе Индије 8. фебруара прошле године потписан још један уговор који би парламент такође требало да изгласа, а чија је суштина отклањање двоструког опорезивања, елиминисање пореских сметњи, стварање правне сигурности при обављању делатности и улагање капитала једне у другу државу.

Споразум између влада Србије и Пољске потписан је 15. маја 2007. године и представља правни оквир за размену података двеју земаља, ствара могућности за то да оне помогну једна другој у спречавању царинских, девизних и спољнотрговинских преступа и обезбеђује координацију у сузбијању кријумчарења, размену стручњака и кадрова, као и усклађивање царинских система, прецизирао је Цветковић.

Према његовим речима, Предлог закона о потврђивању споразума потписаног између влада Србије и Словеније односи се пре свега на међусобну помоћ у области царинских питања, али је готово у потпуности идентичан са споразумом којим се уређују односи са Пољском.

Тај споразум потписан је 1. јуна 2007. године, рекао је Цветковић и упутио позив посланицима да изгласају ове уговоре и споразуме како би ти документи што пре ступили на снагу.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs