Потребан бољи систем информисања и праћења у заштити животне средине
Београд, 10. октобар 2007. године – У Београду је данас свечано отворена Шеста министарска конференција ”Животна средина за Европу“, са које је поручено да садашње стање у области животне средине може бити промењено само ако сви променимо лоше навике у свакодневном животу.
Министарство заштите животне средине саопштило је да су након уводних излагања председника Србије Бориса Тадића, министра заштите животне средине у Влади Републике Србије Саше Драгина, министра заштите животне средине Украјине Васила Дзарти, извршног секретара Економске комисије УН за Европу Марека Белке и извршног директора Програма за заштиту животне средине УН Акима Штајнера, учесници конференције говорили о стању животне средине.
Извршни директор Европске агенције за животну средину Жаклин Мекглејд представила је четврти паневропски извештај о стању животне средине у коме је наглашено да је једно од решења садашњих проблема у овој области бољи систем информисања и праћења, односно попуњавање постојећих празнина у информацијама и увођење предмета заштита животне средине у школске програме.
Четврти извештај је фокусиран на питања утицаја животне средине на здравље људи, загађење ваздуха и мора, биодиверзитет, климатске промене, и посебно, глобално загревање.
Главни закључак четвртог паневропског извештаја је да садашње стање у области животне средине може бити промењено само ако сви променимо лоше навике у свакодневном животу.
Председавајући пленарној сесији о стању животне средине, министар Драгин рекао је да стање животне средине у највећој мери зависи од система праћења и процене, али и од доброг законског оквира и међународне сарадње.
У дискусији су учествовали и високи званичници министарстава животне средине Молдавије, Естоније, Пољске, Македоније, Шпаније, Хрватске и други гости и делегати конференције.
Током преподневне пленарне сесије делегати су истакли важност образовања у овом процесу, као и потписивања мултилатералних споразума у области животне средине.
Констатовано је да је постигнут значајан напредак у развоју система праћења и процене стања животне средине.
Шеста министарска конференција “Животна средина за Европу“ одржава се у Београду од 10. до 12. октобра, уз присуство 3.000 гостију, представника 56 државних делегација, неколико стотина међународних и домаћих невладиних организација и више од 100 домаћих и страних новинара.