Београд, 4. октобар 2007. године – Министар правде у Влади Републике Србије Душан Петровић изјавио је данас да је политика Владе да се Србија свим расположивим дипломатским средствима бори за очување територије и за оно што је као право утврђено међународним правним документима.

ВИДЕО:
Редовна конференција за новинаре Владе Републике Србије
 |
 |
 |
Душан Петровић на данашњој конференцији за новинаре |
Петровић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе Србије, рекао да је политика Владе и државног врха усаглашена око тога да косовско питање буде решено мирним путем јер је Косово и Метохија део територије Србије.
Он је поновио да је Космет део територије на коју Србија има права гарантована међународним документима – Повељом УН и актом из Хелсинкија.
Коментаришући информацију да је на Радио-телевизији Косова емитована репортажа о припадницима Албанске националне армије, министар је нагласио да је забринут због тога што у покрајини постоји паравојна формација.
То је знак да може да буде сукоба. Међународне снаге које се налазе на Космету имају мандат да одрже ред и поредак док не дође до коначног договора између Србије и косовских Албанаца, указао је Петровић.
Према његовим речима, питање територијалног интегритета и суверенитета Србије темељи се на захтеву да у Уједињеним нацијама буде донета одлука како ће бити одређен статус Космета у свом финалном облику.
Говорећи о
Предлогу закона о Уставном суду који је усвојен на данашњој седници Владе, он је објаснио да овај документ омогућава грађанима да се уставном жалбом обрате том суду ради заштите својих појединачних права.
Министар је навео да је једна од новина то да уставна жалба може да буде упућена јер се поступци пред редовним судом не одвијају довољно брзо, и напоменуо да је то врло сродан основ оном за обраћање грађана Европском суду за заштиту људских права.
Он је објаснио да Предлог закона о Уставном суду представља гаранцију да ће грађани Србије добити поступак пред овим судом који омогућује висок степен заштите права, заштиту уставности и контролу законитости, односно контролу свих аката које доносе Скупштина и Влада.
Петровић је указао на то да је овај предлог закона по хитном поступку упућен у скупштинску процедуру и изразио очекивање да ће његово усвајање омогућити већу ефикасност правосуђа.
Истовремено, министар правде је подсетио на то да Уставни суд има 15 судија, као и да је председник Србије предложио десет кандидата, од којих ће Скупштина Србије изабрати пет.
Према Уставном закону, када буде изабрано десет судија Уставни суд ће бити конституисан, при чему се последња трећина судија Уставног суда бира када буде изабран Врховни касациони суд, објаснио је Петровић.
Говорећи о бившем официру ЈНА Мирославу Радићу који је у Хашком суду ослобођен оптужбе за ратне злочине на Овчари, министар је нагласио да он неће бити изручен Хрватској уколико њихове власти то буду тражиле.
Нико ко је наш држављанин не може да буде изручен страној земљи. И да није наш држављанин, уколико је пресуда у Хагу ослобађајућа, то је за Србију меродавно и ту не може бити никакве полемике, рекао је Петровић.
Он је додао да се одлуке Хашког трибунала морају поштовати уколико желимо да будемо део система Уједињених нација.
То значи да морамо да поштујемо све одлуке Савета безбедности – и оне које штите наш територијални интегритет, али и оне којима је утврђен статут Хашког суда, а на основу тог статута овај суд функционише и доноси пресуде, закључио је министар правде.