Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Законски регулисати помагање починицима ратних злочина

Законски регулисати помагање починицима ратних злочина

Београд, 3. октобар 2007. године – Министар правде у Влади Републике Србије Душан Петровић изјавио је данас да ће изменама Закона о организацији и надлежности државних органа у поступку за ратне злочине бити омогућено да се кривично-правним поступцима обухвате и помагачи учиниоца тих кривичних дела.

Петровић је, образлажући предлог за измену поменутог закона пред посланицима Скупштине Србије, објаснио да ће овај пропис оснажити тужилаштво и омогућити суду да утврђује истину на легитиман начин у кривичној процедури.

Он је нагласио да је веома важно да се Тужиластву за ратне злочине и Већу за ратне злочине обезбеде законски услови за истражне поступке против помагача који скривају починиоце ратних злочина или оних за које постоји сумња да прикривају трагове и опструишу спровођење правде.

За Србију је од изузетног значаја и непроцењиве важности да се утврди да ли су осумњичени и оптужени за најтеже злочине заиста криви или не. Уверен сам у то да Србија има снаге да утврди истину. Нема друге истине када постоји сумња да су почињена кривична дела осим судске истине, оценио је министар.

Према његовим речима, кривичне поступке за најтежа кривична дела, као што су организовани криминал и ратни злочини, није могуће водити без посебне процедуре и правила која одступају од редовних области кривичног права.

Петровић је указао на то да је успостављање специјалних правосудних органа за бављење овим врстама криминала у потпуности оправдало своје постојање јер редовно правосуђе за то нема снаге, и подсетио на то да су у Србији 2003. године донети закони који су установили правила кривичне поцедуре у борби са организованим криминалом и за ратне злочине.

Влада Србије упутила је 25. септембра парламенту измене и допуне Закона о организацији и надлежности државних органа у поступку за ратне злочине.

Овим изменама предвиђено је да суд, на предлог тужиоца за ратне злочине, може наредити надзор и снимање телефонских и других разговора или комуникације другим техничким средством, као и оптичка снимања лица за која се сумња да су сама или са другима извршила кривично дело помагање учиониоцу после извршења кривичног дела.

Наведене мере, које могу трајати најдуже шест месеци, спроводиће органи унутрашњих послова, Безбедносно-информативна агенција и Војно-безбедносна агенција, при чему на предлог тужиоца за ратне злочине суд може продужити трајање тих мера највише два пута по три месеца.

Посланици су након излагања министра правде отворили начелни претрес о овим законским изменама.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs