Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Изменама Закона о приватизацији пооштравање услова за квалификовање понуђача на аукцијама и тендерима

Изменама Закона о приватизацији пооштравање услова за квалификовање понуђача на аукцијама и тендерима

Београд, 17. септембар 2007. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић најавио је данас да ће изменама Закона о приватизацији бити пооштрени услови за квалификовање понуђача на аукцијама и тендерима, како би се спречио улазак "прљавог" капитала у процес приватизације.

Весна Џинић и Млађан Динкић на данашњој конференцији за новинаре
Динкић је на конференцији за новинаре одржаној у Влади Србије рекао да ће бити уведена обавеза да Агенција за приватизацију након сваког завршеног поступка достави податке Управи за спречавање прања новца, МУП-у и Пореској управи, како би се пре закључивања уговора проверило да ли је капитал купца "чист".

Уколико Управа за спречавање прања новца да било какав приговор, са купцем неће бити закључен уговор, објаснио је Динкић и навео да је од Владе Србије добијена подршка да се крене у овакву измену закона.

Министар је рекао да ће бити уведена и одредба према којој онај ко је осуђиван за кривична дела и против кога се води истражни поступак неће моћи да учествује у процесу приватизације.

Он је упозорио на то да већих ефеката неће бити уколико се хитно не усвоји и закон о замрзавању имовине стечене корупцијом, и додао да су предвиђене и измене у циљу боље заштите запослених у предузећима.

Према његовим речима, уводи се обавеза да нови купац почне да исплаћује минималне зараде и доприносе најкасније за три месеца од тренутка преузимања фирме, као и да радници предузећа у реструктурирању добију део прихода од продаје фирме.

Као и у процесу стечаја, радници из предузећа у реструктурирању до сада нису имали право на акције. Новим изменама, ако се приликом продаје оствари приход већи од обавеза, отварамо могућност да се део вишка прихода расподели запосленима, објаснио је министар.

Говорећи о приватизацији, он је навео да се ситуација поправља и да интересовање инвеститора расте, о чему сведочи и податак да се за предузећа ИМТ и ИМР, за која раније није било заинтересованих, пријавило доста купаца, и то за ИМТ 11, а за ИМР четири потенцијална купца.

Динкић је напоменуо да је тендерску документацију за учешће у куповини предузећа "Робне куће Београд" откупило 11 потенцијалних купаца, и додао да то није коначан број јер рок за откуп документације истиче 5. октобра.

Он је изразио очекивање да ће почетна цена од 140 милиона евра бити премашена, и подсетио на то да су сви купци обавезни да уплате депозит за учешће на тендеру од 44 милиона евра.

Такође, Динкић је рекао и да је данас у свим штампаним медијима изашао позив бившим радницима да се пријаве за евидентирање радног стажа како би остварили право на накнаду након продаје "РК Београд".

Сви држављани Србије који су од 1966. године радили у овом предузећу имају право да се пријаве до 15. октобра, објаснио је он и указао на то да они који се не пријаве до тог рока касније неће имати право да траже накнаду, при чему право на накнаду неће имати ни наследници радника ове компаније.

Евидентирање радника биће обављано у Палати Владе Србије у Новом Београду и у филијалама Националне службе за запошљавање у другим градовима Србије, саопштио је Динкић, уз напомену да ће ово бити први пут да неко ко је радио у фирми у стечају добије накнаду, али само под условом да продајна цена буде већа од дугова.

Ако "Робне куће Београд" буду продате за 140 милиона евра, предвиђен фонд за намирење радника износиће 15 милиона евра, а, уколико цена буде већа, и максималан фонд од 30 милиона евра, навео је он.

Директор Агенције за приватизацију Весна Џинић рекла је да ће бити уведена принудна ликвидација за сва предузећа која су три пута неуспешно била на продаји, и оценила да би на тај начин било ликвидирано 300 друштвених предузећа.

Џинић је изнела и податак да је од 15. маја, када је формирана Влада, до данас завршена приватизација 93 предузећа и да је од њихове продаје остварен приход од 252 милиона евра.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs