Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Усвајањем новог закона о путним исправама Србија први пут издаје свој пасош

Усвајањем новог закона о путним исправама Србија први пут издаје свој пасош

Београд, 17. септембар 2007. године – Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Драган Јочић истакао је данас да ће Србија, усвајањем новог закона о путним исправама о којем је данас почела расправа у Скупштини Србије, први пут моћи да издаје свој пасош.

Драган Јочић
Фото: Фонет
Јочић је, образлажући предлог овог закона који је Влада упутила на разматрање у парламент, рекао да су путне исправе са државним обележјима Републике Србије неопходне у циљу усклађивања са новим Уставом, новим Законом о држављанству и међународним стандардима.

Он је објаснио да је поменутим законом предвиђено да издавање нових пасоша почне у марту наредне године, док ће замена старих трајати до 31. децембра 2008.

Министар је указао на неопходност увођења новог обрасца путних исправа који гарантује поузданост, неповредивост личних података садржаних у документу, спречавање евентуалне злоупотребе докумената и брзу и једноставну идентификацију појединца.

Према његовим речима, техничка заштита путних исправа један је од важних услова за приближивање наше земље "белој шенгенској листи", чиме се стварају услови и за лакше путовање наших држављана у иностранство.

Такође, Јочић је навео да право на пасош, засновано на држављанству, може бити ограничено само када је то неопходно – због вођења кривичног поступка, кршења јавног реда и мира, спречавања ширења заразних болести и одбране земље.

Закон предвиђа смањивање броја путних исправа, укидање заједничких пасоша и могућности уписа детета у пасош једног од родитеља, што значи да ће свако ко путује у иностранство имати свој пасош, додао је он.

Укидају се и излазне визе, објаснио је Јочић и указао на то да ће, због јединствене процедуре и технологије, пасош бити израђиван само у земљи, тако да ће држављани Србије у дијаспори захтев за издавање пасоша моћи да поднесу преко дипломатско-конзуларног представништва.

Истовремено, он је напоменуо да је новина у овом законском решењу и заштита права на путну исправу и она ће се остваривати у управном поступку који ће бити двостепен, али не у оквиру истог органа.

Јочић је најавио и да ће рокови важења путне исправе бити смањени са десет на пет година, због сталних новина у аутоматском очитавању података.

Он је данас у Скупштини Србије образложио и Предлог закона о изменама и допунама Закона о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, који предвиђа знатно веће казне за изгреднике.

Министар је објаснио да овај документ санкционише неке нове појаве насиља које нису биле обухваћене досадашњим прописима, уз напомену да су уочени нови, модификовани облици понашања на спортским приредбама, као што је окупљање навијача пре утакмице, преношење насиља на спортске приредбе и друге.

Јочић је указао на то да је евидентиран пораст недоличног понашања међу навијачима које је имало за последицу и смртне исходе, али и огромну материјалну штету.

Предложене мере не односе се само на навијаче већ и на све учеснике на спортским приредбама, рекао је министар и додао да се намеће потреба за новим обавезама спортских клубова и редарске службе.

Према његовим речима, новине у овом предлогу закона односе се на време одржавања спортске приредбе, па ће се убудуће капије стадиона отварати 120 минута пре почетка утакмице, уместо досадашњих 90 минута.

Он је навео да, према овом предлогу закона, МУП има овлашћења да спречи долазак навијача уколико су групе склоне насилном понашању или да забрани одржавање утакмице уколико се не поштују наређења овог министарства.

Министар је прецизирао да ће бити забрањена продаја алкохола у време одржавања спортске приредбе три сата пре и после њеног одржавања, и то у спортском објекту и на удаљености до једног километра од њега у Београду, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду, а у осталим местима на удаљености од 300 метара од спортског објекта.

Измене закона предвиђају и драстично повећање трајања затворских казни за хулигане, и то од шест месеци до пет година за оног који је самостално изазвао инцидент, навео је Јочић и подсетио на то да, према важећем закону, хулиган за поменуту врсту инцидента може бити кажњен изрицањем затворске казне од три месеца до годину дана.

Према његовим речима, знатно су пооштрене казне и за инциденте изазване у групи – уместо досадашње казне од шест месеци до три године затвора, хулиганима који делују у групи моћи ће да буде изречена затворска казна од једне до осам година затвора.

Јочић је објаснио да ће предводницима хулиганских група бити изрицана затворска казна од једне до десет година, уместо једне до пет година затвора, како предвиђа важећи закон.

Такође, изгредницима који су учествовали у нередима у којима је нека особа телесно повређена или је оштећена имовина већег обима биће изрицана казна од шест месеци до пет година затвора, напоменуо је министар.

Он је рекао да затворска казна, по новом закону, прети и службеним и одговорним лицима која на спортској приредби не предузму адекватне мере обезбеђења.

Овај предлог закона предвиђа и знатно веће новчане казне за учиниоце читавог низа прекршаја који су у вези са одржавањем спортских приредби, додао је Јочић.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs