Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Циљ Министарства правде независно, ефикасно и поштено правосуђе

Циљ Министарства правде независно, ефикасно и поштено правосуђе

Београд, 14. септембар 2007. године – Министар правде у Влади Републике Србије Душан Петровић изјавио је данас да Министарство правде ради истраживање о стању у правосуђу и ажурности и квалитету рада судова, како би утврдило колико судија и судова треба да постоји у Србији.

ВИДЕО: Конференција за новинаре Министарства правде

Петровић је на конференцији за новинаре одржаној у Влади Србије поводом првих 100 дана рада Министарства прецизирао да у Србији данас има 2.400 судија и приближно 100 упражњених судијских места, али да ће тај број вероватно бити смањен.

Министар је навео да поменуто истраживање треба да помогне и при одлуци о броју судова и при томе како треба да изгледа мрежа судова у Србији, и подсетио на то да је новим Уставом и Уставним законом одређено формирање врховног касационог суда, апелационих и трговинских судова.

Он је најавио да ће током јесени бити понуђени одговори на сва та питања и истакао да је циљ Министарства правде да правосуђе буде независно, ефикасно и поштено.

Биће отворена јавна расправа о изради инструмената за оцењивање рада судија у циљу успостављања транспарентних механизама за њихов избор, напредовање, дисциплински поступак и разрешење, додао је Петровић.

Такође, министар је упутио позив представницима синдиката правосуђа да предложе своје представнике за радну групу за израду процене колико запослених треба да буде у правосудној администрацији.

Петровић је потврдио да је Министарство израдило Нацрт закона о Уставном суду који би Влада Србије требало да усвоји наредне недеље, као и о заштити личних података, што је један од услова за либерализацију визног режима.

Истовремено, министар је изразио очекивање и да ће до краја године бити усвојен закон који ће омогућити одузимање имовине особама које су је стекле противправно, организованим криминалом или ратним злочинима.

У току је формирање радне групе која би требало да пронађе најбољи, на Уставу заснован начин за одузимање имовине тим лицима, потврдио је он.

Важно је да се организованом криминалу зада одлучујући ударац, истакао је Петровић и напоменуо да ћемо као држава то учинити онда када будемо имали инструмент за одузимање имовине људима који угрожавају животе грађана тако што држе Србију у канџама организованог криминала.

Министар правде саопштио је и да је затражио податке о броју застарелих предмета у судовима од 2002. године до данас и да ће до краја септембра имати јасну представу о броју застарелих кривичних поступака.

Он је навео да је покренуо поступак за утврђивање разлога за престанак судијске функције седам судија одговорних за то што је поступак против игумана Илариона застарео.

Према његовим речима, поступак је покренуо против троје судија Општинског суда у Новом Саду, председника овог суда и троје судија Врховног суда Србије због тога што је уверен у то да је у том предмету било несавесног поступања.

Поступак ће пред Великим персоналним већем бити вођен против судија које су поступале у првостепеном поступку – Зденке Стакић, Сњежане Матијевић и Татијане Шуњка, председника Општинског суда у Новом Саду Петра Мохана и судија Врховног суда Драгомира Милојевића, Предрага Глигоријевића и Мирослава Цветковића, објаснио је Петровић.

Против игумана Илариона поступак је покренут 2001. године због четири кривична дела вршења блудних радњи над малолетним лицима, подсетио је министар и додао да је поступак застарео 4. јула ове године.

Петровић је навео да у Општинском суду у Новом Саду нису предузете све процесне могућности за брзо и ефикасно суђење, тако да је поступак који је почео 12. октобра 2001. године завршен тек 6. новембра 2006, уручењем првостепене пресуде.

Председник овог суда одговоран је због тога што није вршио увид у то шта судије чине, оценио је он и указао на то да је у Врховни суд предмет стигао 21. марта ове године, а да је 17. априла на седници већа донета одлука, која међутим није израђена неколико месеци због чега је и наступила застарелост.

Према његовим речима, да је та одлука написана на време било би времена и за то да се понови и првостепени и другостепени поступак.

Министарство правде покренуло процедуру за потписивање Конвенције о заштити деце од сексуалног искоришћавања и злостављања, додао је Петровић и оценио да су за починиоце таквих дела неопходне високе казне.

Он је истакао да је недопустиво да се починиоци кривичних дела крију од суда и да овакви поступци застаревају, јер је то срамота за државу.

Директор Управе за извршење заводских санкција Саша Вукадиновић рекао је на конференцији да се у установама за извршење заводских санкција у просеку налази 8.500 лица лишених слободе, док је капацитет 6.000 особа.

Вукадиновић је истакао да је тај капацитет 4.500 места према европским затворским правилима и препорукама за смештај лица лишених слободе, и указао на то да ће из овог разлога у наредних пет година бити покренута изградња пет нових затвора за смештај 2.000 лица, укупне вредности 40 милиона евра, а биће реконструисани и постојећи објекти.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs