Београд, 14. септембар 2007. године – Министар културе у Влади Републике Србије Војислав Брајовић рекао је данас да је културна политика један од државних приоритета јер је култура најбржа пречица на путу Србије ка Европској унији.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре Министарства културе
Брајовић је на конференцији за новинаре у Влади Србије на којој су представљени резултати рада Министарства у првих сто дана рекао да очекује значајно повећање буџета за културу у 2008. години и нагласио да за то постоји изузетно разумевање у Министарству финансија, као и у другим надлежним државним институцијама.
Он је оценио да је културна политика једна од најважнијих политика наше земље, и истакао да је приоритет поменутог министарства успостављање нових стандарда у културној делатности, који ће омогућити бољи положај домаћих уметника, као и бољу презентацију културне баштине Србије у свету.
Према његовим речима, приоритет у културној политици Србије у наредном периоду биће децентрализација културе, односно подршка културном развоју локалних средина, као и развој културног туризма који ће омогућити и привредни развој државе.
Истовремено, Брајовић је додао да је Министарство културе припремило и уредбу о додели посебних признања уметницима за врхунски допринос култури у Србији.
Уредба је проистекла из бивше уредбе о националним пензијама и сматрамо да смо дошли до бољег предлога, који ће ускоро разматрати Одбор за финансије Скупштине Србије, а потом би требало да се нађе и пред посланицима у парламенту, навео је Брајовић.
Ново решење Министарства културе о додели националних пензија, како је објаснио, засновано је на предлогу да држава заслужним уметницима убудуће додељује одређену новчану своту на њихове постојеће пензије.
Државни секретар Министарства културе Ивана Стефановић најавила је да ће Нацрт општег закона о култури, који су недавно израдили стручњаци овог министарства, 24. септембра бити објављен на сајту
Министарства културе, након чега ће бити покренута јавна расправа о том документу.
Према њеним речима, у припреми је још седам закона који проистичу из општег закона о култури, а међу њима је и закон о кинематографији, чији би нацрт требало да буде завршен у децембру.
У преднацрту су закони о непокретним културним добрима, о архивској грађи и служби, о задужбинама и фондовима и о музејској делатности, а у изради је и нацрт закона о старој и реткој библиотечкој грађи, као и нацрт закона о медијској концентрацији, који треба да осигура спречавање монопола у сфери медија, навела је Стефановић.
Она је најавила да ће у Београду 21. септембра, у оквиру централне прославе "Дана европске баштине", поводом
председавања Србије Комитету министара Савета Европе, бити потписане три европске конвенције о заштити културне баштине.
Србија ће ратификовати Оквирну конвенцију Савета Европе о вредности културног наслеђа за друштво, Европску конвенцију о заштити археолошког наслеђа и Европску конвенцију о пределу, прецизирала је Стефановић.
Такође, она је истакла да је један од дугорочних планова Министарства оснивање националних центара за књигу, музику, плес и за конзервацију.
Један од приоритета у раду јесте и унапређење сарадње са стручном јавношћу, тако да је у плану формирање девет или десет радних група за поједине области, при чему су већ формиране две радне групе – за децентрализацију и за дигитализацију, рекла је Стефановић.