Београд, 11. септембар 2007. године – Министар науке у Влади Републике Србије Ана Пешикан саопштила је данас да је Министарство науке покренуло иницијативу за доделу националних пензија заслужним научницима који по завршетку радног века оду у пензију.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре Министарства науке
Пешикан је на конференцији за новинаре одржаној у Влади Србије поводом сто дана рада указала на то да су научници после одласка у пензију још активни и да је њихово стечено знање драгоцено за развој науке.
Она је додала да се, попут пензија за спортисте, припрема правна регулатива и критеријуми за доделу пензија научницима и најавила да би прве пензије могле да буду исплаћене 2008. године.
Представљајући рад Министарства у протеклих 100 дана, Пешикан је истакла да су активности запослених у том сектору "споровозне" и да не дају резултате одмах, и подсетила на то да је половином јуна Србија постала пуноправни члан Европске заједнице у области науке.
Придружили смо се Седмом оквирном програму Европске комисије за научна истраживања и тиме стекли приступ фонду од 50 милијарди евра који је намењен истраживачима, указала је министар науке.
Према њеним речима, у току је израда базе података о нашој академској дијаспори, која представља систематско, усаглашено решење са тачним подацима о томе колико је наших људи обухваћено појмом "одлив мозгова".
Пешикан је навела да немамо базу о томе колико је то људи, и нагласила да се помиње бројка од 150.000 до 500.000 младих научника.
Истовремено, она је најавила да је у плану и веће запошљавање младих научника, посебно стипендиста Министарства, које је до сада доделило 501 стипендију за магистарске и докторске студије у месечном износу од по 24.000 динара за сваког студента.
На конференцији за новинаре прецизирано је и да су истраживачима плате повећане за шест одсто, као и да је завршен процес акредитације научно-истраживачких организација, при чему је у току наставак једног од важних започетих послова, а то је рад на популаризацији науке.
Такође, урађен је и правилник о вредновању и исказивању резултата истраживача, у току је израда регистра научно-истраживачких организација, а отвара се и нови конкурс за пројекте из технолошког развоја и иновација.
У сваком случају, јако је важно да до 2010. године дођемо до циља који је поставила Влада, а то је да проценат издвајања из буџета за науку буде један одсто, закључила је Пешикан.