Београд, 10. септембар 2007. године – Министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Предраг Бубало изјавио је данас да су у припреми измене Закона о конкуренцији и Закона о заштити потрошача јер су то области које су означене као приоритети у Акционом плану за приступање Србије Европској унији.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре Министарства трговине и услуга
Бубало је на конференцији за новинаре, поводом сто дана рада Владе, рекао да је у припреми и закон о трговини, предлог закона о електронској трговини, робним берзама, робним резервама, као и закон о безбедности производа.
Он је навео да је медју приоритетима Министарство трговине и услуга унапређење сектора услуга, којима до сада није придавано довољно пажње, и указао на то да велики број услуга није предвиђен законом, као и да се не контролише пружање услуга потрошачима.
Министар је изразио очекивање да ће нови закон о трговини бити представљен Влади Србије у наредних месец дана и подсетио на то да је последњи донет 1996. године, од када дошло је до осавремењавања те области.
Бубало је саопштио и да је именован и нови састав Савета министара за заштиту потрошача, који чине стручњаци за област заштите потрошача, представници организација потрошача и представник Министарства.
Он је најавио да би закон о безбедности производа требало да се нађе у скупштинској процедури до 20. децембра и додао да морамо да ускладимо пословање Дирекције за робне резерве са директивом ЕУ која говори да морамо имати у резервама деведесетодневну потрошњу, односно четвртину годишње потрошње одређених производа.
Према његовим речима, у овом тренутку у погледу неких врста робе Србија има испуњене услове, а у некима не, а чак и када бисмо имали новац да ту робу купимо, немамо довољно складишних простора за држање, што се првенствено односи на нафту и нафтне дривате и на складишни простор који је уништен током бомбардовања 1999. године.
Министар је рекао да је направљен динамичан план за поправку и санирање складишта у Пожеги, Смедереву и Рафинерији Панчево.
Он је истакао да је настављено и сузбијање уличне продаје и прецизирао да је у првих 100 дана рада Владе одузета роба у вредности од неколико милиона динара.
Новим законом бити омогућено да се веће надлежности пренесу на комуналне инспекције, указао је Бубало и навео да Министарство ради на унапређењу рада тржишне инспекције, уз напомену да је у току за израда софтвера који ће омогућити директно повезивање са регистром привредних субјеката.
То ће у сваком тренутку омогућити контролу и увид у базу података о томе који су привредни субјекти до сада контролисани, објаснио је он и додао да се ради и на повећању квалитета рада тржишне инспекције.
Бубало је изразио очекивање да ће Србија до краја године са Белорусијом потписати споразум о слободној трговини и најавио да ће у октобру на експертском нивоу бити рашчишћена листа осетљивих производа између Србије и те земље, при чему ће ускоро почети преговори о слободној трговини и са Украјином, Турском и Казахстаном.
На седници Међувладиног српско-руског комитета постигнут је договор о корацима ка либерализацији робе на листи робе која прати Споразум о слободној трговини са Русијом како би се створиле могућности за већи извоз српских производа на руско тржиште, објаснио је министар.
Он је поновио да је велики проблем Србије спољнотрговински дефицит и потврдио да су на седници Владе покренута питања о подстицању извоза из наше земље.
Према његовим речима, већ је одржано неколико састанака и у завршној фази је низ мера које ће Влада у наредном периоду усвојити и које ћемо реализовати у циљу подстицања извоза.
Бубало је рекао да је на челу тима који се бави тиме потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић, док је иницијатива за његово формирање потекла из Министарства трговине и услуга.