Београд, 7. септембар 2007. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић изјавио је данас да је спровођење стратегије смањења незапослености у систему здравствене заштите међу приоритетима тог министарства.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре Министарства здравља
Милосављевић је на конференцији за новинаре, поводом 100 дана рада Владе, истакао да је циљ смањење незапослености у здравству за половину до 2010. године, и навео да је Министарство здравља одобрило 1.000 нових радних места за 300 доктора медицине и 700 медицинских сестара и техничара.
Министар је прецизирао да ће се од тога у домовима здравља запослити 180 лекара у делатностима опште медицине, односно здравствене заштите одраслих грађана, а у хитној помоћи 19 доктора медицине.
Према његовим речима, у болничким установама запослиће се 101 доктор медицине – 59 у делатностима анестезиологије са реаниматологијом, 42 у радиологији, а 700 медицинских сестара и техничара на пословима здравствене неге пацијената.
Милосављевић је подсетио на то да је Министарство покренуло кампању "Имате право" за информисање грађана о правима пацијената у систему здравствене заштите, а у циљу бољег упознавања корисника и давалаца здравствених услуга са правима грађана и пацијената у систему здравствене заштите.
Једномесечна кампања, која је почетак континуираног процеса, обухватила је емитовање ТВ спота, билборде, дистрибуцију едукативних брошура и постера у здравственим установама, као и присуство у штампаним и електронским медијима, навео је Милосављевић.
Он је такође рекао да је представљена публикација о здрављу становништва Србије, која је настала захваљујући истраживању које је реализовало Министарство здравља крајем 2006. године.
Министар је нагласио да периодично испитивање здравља становника обезбеђује важне податке о социјално-економским одредницама здравља, здравственом стању на основу самопроцене испитаника, животним стиловима, коришћењу здравствене службе и трошковима за здравствену заштиту.
Ти подаци омогућавају евалуацију политике и програма у периоду између два истраживања, идентификовање приоритетних проблема и реализацију одговарајућих мера и активности за унапређење здравља и здравствене заштите становника, објаснио је Милосављевић.
Према његовим речима, резултати истраживања показали су значајне успехе у смањењу учесталости пушења међу одраслима и адолесцентима, бољу информисаност о факторима ризика и већу одговорност за сопствено здравље, чешће коришћење услуга у државном сектору и веће задовољство корисника пруженим услугама, али и већу потрошњу алкохола, што указује на то да на том проблему треба озбиљно радити.
Милосављевић је подсетио и на кампању ''Један пушач, много жртава'', за коју је Министарство добило награду Светске здравствене организације за европско подручје, која се појединцима или институцијама за напоре и резултате на контроли дувана додељује 31. маја сваке године, на Светски дан без дуванског дима.
Министар је поручио да ће број новооткривених случајева рака плућа у Србији расти ако се не смањи проценат активних пушача јер се у Србији попуши милијарду и триста милиона паклица цигарета годишње.
Он је истакао да је у претходном периоду отворен операциони блок и интензивна нега Клинике за дечју хирургију Института за здравствену заштиту мајке и детета "Др Вукан Чупић" у Београду, Пејсмејкер центар Клиничког центра Крагујевац, као и да је пуштен у рад мултислајсни скенер и нуклеарна магнетна резонанца.
Такође, отворена је реновирана и опремљена зграда Хитне медицинске помоћи у Крушевцу, завршени су радови на реконструкцији здравствених центара у Чачку и Зајечару, где је отворено одељење хирургије, док је у Алексинцу отворено опремљено дечје одељење, додао је министар здравља.
Милосављевић је нагласио да је циљ Министарства да за време овог мандата заврши реновирање клиничких центара у Нишу, Крагујевцу, Новом Саду и Београду, за шта ће бити утрошено приближно 200 милиона евра.
Он је закључио да је неопходно да друштвена свест о значају здравља буде подигнута на виши ниво како бисмо постигли боље резултате у систему здравствене заштите у Србији.