Бањалука, 6. септембар 2007. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је у Бањалуци да ће данашње формирање Већа за сарадњу Србије и Републике Српске створити још боље услове за међусобну сарадњу, која је и до сада била веома добра.
|
Фото: Танјуг |
У раду конститутивне седнице Већа за сарадњу Србије и Републике Српске, која је одржана у Бањском двору, учествовали су председници и премијери Србије и Републике Српске Борис Тадић, Милан Јелић, Војислав Коштуница и Милорад Додик.
На конференцији за новинаре, одржаној након седнице, саопштено је да је заседање завршено постизањем договора о томе како да се побољша сарадња Србије и Републике Српске.
Коштуница је на конференцији подсетио на то да је
Споразум о успостављању специјалних паралелних односа између Србије и РС потписан пре годину дана, док је ове године
ратификован у скупштинама Србије и РС.
Он је указао на то да с поносом можемо да кажемо да имамо интензивну сарадњу у духу регионалног развоја и заједничких вредности и опредељења Србије и РС, као ентитета у БиХ, у правцу ЕУ.
Председник Владе Србије је оценио да је до сада остварена веома успешна сарадња у области телекомуникација, осигурања и банкарства, и додао да је данас размотрено и питање интеграције електропривреда и коришћења водених ресурса.
Коштуница је рекао да ће модел сарадње бити једноставан и објаснио да би пред сваку наредну седницу одговарајућа ресорна министарства требало да формирају радне групе, које ће предложити Већу за сарадњу конкретне мере.
Истовремено, он је подсетио на то да је таква радна група већ формирана за електропривреду и најавио да ће она припремити прву седницу Већа, која ће бити одржана у првој половини октобра.
Коштуница је оценио да је данас потекла добра инцијатива, а то је да две владе припреме заједнички пројекат на основу кога би на територији РС била изграђена основна школа "Србија".
Председник Србије Борис Тадић поручио је после седнице Већа да Србија жели да допринесе стабилности и најтешњој могућој сарадњи у региону.
Тадић је указао на то да Србија има интерес да сарађује не само са РС него и са Федерацијом БиХ, и да тиме потврђује да поштује све међународне акте, укључујући и Дејтонски споразум.
Он је на конференцији оценио да је то практичан доказ да Србија поштује територијални интегритет БиХ, као и да је такав приступ усмерен на добробит свих држава и свих народа у региону.
Поштујемо Дејтонски, Кумановски споразум, као и Резолуцију 1244, и само на такав начин ми третирамо правни основ за даље остваривање и успостављање стабилности у целом региону, имајући у виду све политичке процесе са којима се суочавамо у овој и у наредној години, нагласио је председник Србије.
Тадић је указао на то да српске фирме имају легитиман интерес у БиХ и РС и обрнуто, и саопштио да је на састанку Већа разматрана привредна сарадња Србије и РС, као и питање сарадње у региону у области елементарних непогода.
Председник РС Милан Јелић најавио је да ће следећа седница Већа бити одржана у Београду, а њен домаћин биће председник Тадић.
Према његовим речима, на данашњој седници било је речи и о бржем и ефикаснијем успостављању регионалних повезивања како би што пре били потписани споразуми о стабилизацији и придруживању Европској унији.
Јелић је навео да је постигнут договор о формирању заједничких робних резерви Србије и РС, што је, како је указао, од велике користи за Републику Српску.
Он је, истичући да ће Веће имати задатак да прати реализацију Споразума о успостављању специјалних паралелних односа између Србије и РС, најавио да ће седнице Већа бити одржаване најмање једном у три месеца, а да ће заједничке пројекте припремити и реализовати ресорна министарства у владама Србије и РС.
Изражавајући задовољство тиме што је формирано Веће, председник Владе РС Милорад Додик је нагласио да ће се тиме наставити реализација Споразума о успостављању специјалних паралелних односа, који је у складу с Дејтонским споразумом.
Додик је најавио да ће владе Србије и РС разговарати о изградњи школе "Србија", као и о изградњи хидроцентрала "Бук Бијела" и "Фоча", у чему ће две владе бити партнери.
На данашњој седници за секретаре Већа изабрани су шеф кабинета премијера Додика Сребренка Голић и шеф кабинета премијера Коштунице Александар Никитовић.
Председници и премијери Србије и Републике Српске обишли су после конференције Храм Христа Спаситеља у најужем центру Бањалуке, где их је дочекао епископ бањалучки Јефрем.
Тај српски храм изграђен је у Бањалуци између два светска рата, срушен је у Другом светском рату, обнова је почела 1993. године, док је прва служба одржана десет година касније.