Београд, 6.септембар 2007. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац најавио је за 2008. годину активности овог министарства на новим пројектима који су значајни за систем одбране, државу и грађане.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре Министарства одбране
Шутановац је на конференцији за новинаре, поводом 100 дана рада Владе, саопштио да ће Министарство одбране конкурисати за средства из Националног инвестиционог плана (НИП) за наставак ремонта војне авијације и конверзију војних аеродрома у Батајници и Лађевцима крај Краљева.
Он је навео да ће Министарство конкурисати и за обезбеђење средстава за завршетак базе Цепотина крај Бујановца.
Министар је подсетио на то да се у Русији тренутно ремонтују авиони "миг 29" и изразио очекивање да ће ремонт бити завршен у наредној години.
Према његовим речима, за средства из НИП-а Министарство ће конкурисати и за ремонт осталих летелица Војске Србије, посебно седам хеликоптера који ће бити коришћени и за интервенције приликом гашења пожара.
Завршетак базе Цепотина је стратешки циљ и Министарства одбране и државе, рекао је Шутановац и истакао да је та база, која је удаљена пет километара од Бујановца, планирана за смештај припадника војске који су сада у базама распоређеним широм Копнене зоне безбедности.
Он је објаснио да ће се конверзијом војног аеродрома Батајница тај објекат оспособити за цивилне летове и најавио да је у другој фази планирано да се то учини и са аеродромом Лађевци.
Министар је нагласио да је приведена крају припрема неопходних закона о војсци и одбрани и указао на позитиван тренд у одзиву регрута наводећи да је у последњој класи одзив износио 98,2 одсто, што говори о значајном повећању поверења у Министарство одбране и војску.
Шутановац је навео и проблем исплате војних пензија из буџета Министарства, уз напомену да би војни пензионери требало да буду изједначени по примањима са цивилним осигураницма.
У систему одбране тренутно имамо 12 генерала који примају плате, док се из нашег буџета исплаћује 765 генералских пензија, објаснио је министар и рекао да се тиме оптерећује војни буџет.
Шутановац је најавио да ће за наредну годину тражити да буџет Министарства одбране износи 2,4 одсто бруто друштвеног производа, што би, уз рационалну потрошњу, омогућило остварење планова.
Он је поновио да су за протеклих 13 месеци успешно спроведене организацијско-мобилизацијске промене у Војсци Србије, у складу са најбољим НАТО стандардима, због чега је систем одбране добио похвале релевантних међународних институција и војних дипломата.
Министар одбране саопштио је и да у приближно 70 провера војних објеката и у низу контрола појединаца из система одбране нису нађени никакви трагови о томе да било ко помаже хашким оптуженицима у скривању.
Шутановац је истакао да Министарство одбране неће дозволити да било ко троши новац пореских обвезника на помагање у скривању хашким оптуженицима и указао на то да се сарадња са Хашким трибуналом обавља и кроз доставу документације коју тај суд потражује, као и да је са свим тим активностима упознат и Национални савет за сарадњу с Трибуналом.
Истовремено, он је подсетио на то да је у Акциони план за сарадњу с тим судом укључена и Војно-безбедносна агенција, као и на то да је сарадња с Хашким трибуналом међународно преузета обавеза наше државе.