Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Сви загађивачи животне средине биће кажњени

Сви загађивачи животне средине биће кажњени

Београд, 5. септембар 2007. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Саша Драгин најавио је данас да ће сви загађивачи животне средине бити кажњени, да ће им бити затворене фирме и заустављен производни процес, док ће појединцима који крше закон бити и суђено.

ВИДЕО: Конференција за новинаре Министарства заштите животне средине

Саша Драгин
Драгин је на конференцији за новинаре, представљајући првих 100 дана рада Министарства заштите животне средине, истакао да се никада не сме дозволити да на уштрб здравља грађана неко предузеће, колико год оно било важно, загађује животну околину, без обзира на то да ли је оно приватно, друштвено, домаће или страно.

Загађивачи морају да знају да је јефтиније да уграде пречистаче и уложе у третман отпадних вода и аерозагађење, него да плаћају казне, од којих максимална сада износи три милиона динара, при чему ћемо ускоро имати нове законске прописе који ће омогућити ефикасније кажњавање, истакао је министар.

Он је нагласио да је Министарство послало снажну поруку загађивачима да више неће моћи да се понашају као у претходном периоду, и прецизирао да је током сто дана рада обављено 1.773 прегледа индустријских загађивача, донето 320 решења, као и да је поднето 36 пријава за привредни преступ и 12 кривичних пријава.

Министар је указао на то да су у 32 предузећа изречене привремене забране производње или рада делова постројења, и објаснио да је реч о неким од највећих загађивача, као што су Азотара и Рафинерија Панчево, неколико предузећа у Књажевцу одговорних за велико угинуће рибе у Тимоку, као и предузеће ШИК "Копаоник" у Куршумлији које је у више наврата загадило реке Бањску и Топлицу.

Према његовим речима, први пут је основано Одељење за интегрално спречавање загађивања животне средине, које ће бити задужено за праћење рада 240 највећих предузећа.

То подразумева да та предузећа до 2015. године морају да прибаве интегрисану еколошку дозволу, рекао је Драгин и додао да она предузећа која не буду имала ову дозволу, неће моћи да наставе да раде на територији Србије, док ће нова ову дозволу морати да имају од почетка рада.

Он је нагласио да су први пут дефинисани и јасни услови заштите животне средине које мора да испуни будући купац РТБ-а Бор.

Драгин је навео да Министарство ради на четири нивоа – контроли загађивача животне средине, доношењу законских прописа усаглашених с ЕУ, решавању највећих еколошких проблема у Србији, као што су Бор, Панчево, Велики бачки канал, као и на повећању нивоа свести свих грађана.

Министар је најавио да ће 10. октобра у Београду бити отворена тродневна министарска конференција "Животна средина за Европу", на којој треба да буду донете важне одлуке за унапређење заштите животне средине, а очекује се да ће јој присуствовати 1.500 делегата из целог света.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs