Београд, 3. септембар 2007. године – Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Снежана Самарџић-Марковић изјавила је данас да је задовољна резултатима рада Министарства у првих 100 дана и нагласила да је највише времена и енергије посвећено конституисању сопствене институционалне инфраструктуре и стратешком планирању.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре Министарства омладине и спорта
 |
 |
Снежана Самарџић-Марковић |
 |
Самарџић-Марковић је на конференцији за новинаре подсетила на то да је Министарство задужено да брине о највећем потенцијалу наше земље – младима и спорту, и додала да је, с обзиром на то да је тек установљено, било нужно поставити темеље будућег рада.
Задовољна сам постигнутим резултатима и у наставку рада планирамо реализацију бројних пројеката. Важно је да смо успели да кроз буџет обезбедимо значајна средства за програме усмерене побољшању стања у области спорта, указала је Самарџић-Марковић.
Она је, наводећи неке од најзначајнијих активности Министарства у протеклом периоду, нагласила ангажовање у изради измена и допуна Закона о спречавању насиља на спортским приредбама и покретање кампање "Борба против насиља у спорту", рад на изради националне стратегије развоја спорта, као и активности усмерене што бржем доношењу законске регулативе у тој области.
Самарџић-Марковић је навела да је завршена јавна расправа о Нацрту закона о спорту и уведен је у скупштинску процедуру, као и измењени закон о спречавању насиља на спортским приредбама, а донета је и одлука да се област приватизације у спорту регулише посебним законом.
Према њеним речима, у току је израда националне стратегије за наредне четири године, а по њеном окончању желимо да израдимо и десетогодишњу стратегију, додала је Самарџић-Марковић.
Истовремено, она је нагласила да је приватизација у спорту комплексно питање и да је због тога потребно усвојити посебан закон који ће се само тиме бавити.
Такође, биће организована и јавна расправа о том закону, а да би се избегла свака политизација тог питања, озбиљнија јавна расправа ће почети после одржавања локалних избора.
Самарџић-Марковић је рекла да се средства за гранске савезе додељују редовно, да ће национална признања бити део Закона о спорту, као и да се интензивно ради на унапређењу спортске инфраструктуре у свим крајевима Србије.
Успели смо и да обезбедимо део средстава за реализацију Европског олимпијског фестивала младих, одржаног током јула у Београду, као и за Универзијаду, чији смо домаћини 2009. године, додала је Самарџић-Марковић.
Говорећи о раду Сектора за омладину, она је истакла да је успостављена сарадња са невладиним омладинским организацијама, да су кроз буџет обезбеђена средства за програме усмерене побољшању положају младих, као и да је у току израда националне стратегије у тој области.
Министар омладине и спорта је прецизирала да буџет сектора за омладину ове године износи 150 милиона динара, док укупан буџет за развој спорта износи 1,66 милијарди динара.
Први пут у Србији обележен је Дан младих, учествовали смо у кампањи Савета Европе "Сви различити, сви равноправни" и надамо се да ће наше активности допринети побољшању опште ситуације међу младима и спречити њихов одлазак из земље, рекла је Самарџић-Марковић.