Београд, 31. август 2007. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас да би пензије у наредних неколико месеци требало да буду повећане у више наврата.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре Министарства рада и социјалне политике
 |
Љиљана Лучић и Расим Љајић |
Љајић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати Министарства у првих 100 дана рада, истакао да ће пета рата јавног дуга пензионерима уместо у 2008. години, како је планирано, бити враћена у октобру због раста цена и повећања трошкова живота.
Он је објаснио да то значи да ће пензије бити веће за приближно 300 до 400 динара, и најавио да ће оне додатно порасти за 10 до 11 одсто од 1. јануара 2008, када следи ванредно усклађивање пензија са зарадама.
Истовремено, министар је рекао да ће у јануару бити враћена и трећа транша дуга пољопривредним пензионерима, који ће у просеку добити 23.000 динара.
Према његовим речима, Министарство ће са 40 до 50 милиона динара подржати пројекат "Фондације Дивац" за куповину напуштених сеоских имања и кућа за избеглице које се налазе у колективним центрима.
Проблеми најсиромашнијих, међу којима су и пензионери, биће приоритетни задатак Владе и Министарства рада и социјалне политике и убудуће, с обзиром на то да у Србији има 8,8 одсто сиромашних који живе испод егзистенцијалног минимума, упозорио је Љајић.
Он је најавио да ће се у том циљу данас састати са председником Републике Србије Борисом Тадићем и министрима из Владе, са којима ће разговарати о иницијативи председника Тадића да се интервентним мерама помогне најугроженијим категоријама становништва које су посебно угрожене порастом трошкова живота.
Државни секретар Министарства Љиљана Лучић истакла је да су у првих 100 дана рада овог министарства приоритет имали најугроженији грађани, међу којима на првом месту најсиромашније породице са децом, за чија је основна давања на годишњем нивоу обезбеђено 12,4 милијарде динара.
Лучић је указала на то да више од 380.000 деце прима дечји додатак, а приближно 150.000 најугроженијих социјалну помоћ, док су и друге категорије подржане редовном уплатом њихових права.
Она је објаснила да су за особе које имају право на туђу помоћ и негу у буџету обезбеђене четири милијарде динара, док је за накнаде запосленим породиљама издвојено 10 милијарди динара.
Према њеним речима, највећи допринос Министарства јесте смањење броја деце у домовима и пораст хранитељских породица, у којима је смештено приближно 3.500 деце.
Она је прецизирала да је у домовима збринуто свега 1.400 деце, што је значајно достигнуће у приближавању европским стандардима.
Деца без родитељског старања су посебно подржана у свом осамостаљивању кроз програме привременог становања и запошљавања, тако да је у овој години обезбеђено 11 станова за њих, при чему је планирано да се програм настави, навела је Лучић.
Она је такође саопштила да је данас у "Службеном гласнику" објављен конкурс за расподелу 109 станова намењених ратним војним инвалидима – учесницима ратова деведесетих и породицама палих бораца.
Станови који су финансирани из Националног инвестиционог плана саграђени су у десет градова у Србији, а рок за подношење захтева истиче 1. октобра, при чему ће до краја године бити подељени и кључеви још 209 станова за војне инвалиде који су саграђени од донације Јапана.
У плану Министарства је и да се до краја године ратификује споразум о социјалном осигурању са Црном Гором, да се Влади упути предлог закона о дечјем омбудсману, док је у припреми национална стратегија о побољшању положаја жена и предлози закона о родној равноправности и против дискриминације.
У првих 100 дана рада формиран је Савет за права детета и за реформу пензијског система, а смањен је и број повреда на раду.
Такође, у овом периоду повећана је минимална зарада, започет пројекат помоћи особама оболелим од пострауматског синдрома, а припремљен је и предлог мера за помоћ најсиромашнијима.