Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Пуноправно чланство Србије у ЕУ стратешки приоритет Владе Србије

Пуноправно чланство Србије у ЕУ стратешки приоритет Владе Србије

Београд, 31. август 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић рекао је данас да је највећи успех Министарства спољних послова и Владе Србије у првих сто дана наставак преговора о прикључивању ЕУ након годину дана застоја.

ВИДЕО: Конференција за новинаре министра спољних послова Вука Јеремића

Вук Јеремић
Јеремић је на конференцији за новинаре истакао да је Влада напорним дипломатским радом успела да отвори нову рунду преговора о будућем статусу Космета, да је побољшана слика Србије у свету, а да је он посетио више од двадесет земаља и састао се са више од тридесет министара спољних послова и сто других званичника у земљи и иностранству.

Он је такође навео да је пуноправно чланство Србије у Европској унији стратешки приоритет Владе и изразио очекивање да ће до краја године Србија потписати Споразум о стабилизацији и придруживању.

Министар је најавио да ће 5. септембра у Бриселу представити Презентациони документ који је предуслов за учешће Србије у програму Партнерство за мир.

Према његовим речима, тај програм је изузетно значајан за учвршћивање безбедности у региону и креирање дугорочно стабилног политичко-економског амбијента, као и за подршку процесу реформи одбрамбеног и безбедносног сектора и за учвршћивање међународног положаја Србије.

Јеремић је нагласио да је током првих сто дана посетио центре три централна стуба спољне политике Србије – Европску унију, САД и Русију, и оценио да без балансираног односа са тим центрима неће бити могуће наставити реформе у Србији.

Министарство спољних послова је, такође у прва три месеца, припремило Нацрт закона о спољним пословима, који треба да представља основу за боље функционисање Министарства, омогући покретање суштинских реформи и отварање пута млађим и образованим људима у дипломатску службу, указао је министар.

Он је навео да ће Србија умети да на адекватан начин одговори свакој земљи или организацији која буде предузела кораке у правцу нарушавања територијалног интегритета Србије, уз напомену да ова влада неће дозволити да Србија поново уђе у изолацију.

За кораке којима би били угрожени суверенитет и територијални интегритет Србије постоји широка лепеза одговора, и то је, између осталог, задатак дипломатије, додао је Јеремић.

Он је најавио да ће Србија формирати преговарачки тим за нове преговоре о статусу Косова и Метохије чим се буду знали модалитети директних преговора Београда и Приштине, о чему ће се Контакт група и међународна посредничка тројка договорити на маргинама заседања Генералне скупштине УН у Њујорку крајем септембра.

Он је оценио да су јучерашњи разговори у Бечу били конструктивни јер је посредничка тројка пажљиво саслушала предлоге Србије о суштинској аутономији за Космет.

Драго нам је да је тројка озбиљно схватила питање статуса и очекујемо брз почетак директних преговора, рекао је Јеремић, уз оцену да само директни разговори Београда и Приштине могу донети компромисно решење коме тежи Србија.

Јеремић је подсетио на то да је до пре неколико месеци међународна заједница била на прагу да усвоји Ахтисаријев план о "надгледаној независности" Косова и Метохије, а да је у међувремену дипломатска активност Србије резултирала покретањем нове рунде преговора.

Он је нагласио да је косметским Албанцима понуђена најшира могућа аутономија, већа и од оне предвиђене Уставом из 1974. године, али је упозорио на то да би било какав једнострани акт довео до нестабилности у региону.

Истовремено, Јеремић је најавио и формирање савета за спољну политику, у чији ће рад бити укључени људи са великим искуством и угледом, међу којима су Соња Лихт, Светозар Стојановић, Иво Висковић, Владета Јанковић, Триво Инђић и двојица бивших министара спољних послова Србије – Горан Свилановић и Вук Драшковић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs