Београд, 30. август 2007. године – Председник Комисије Владе Србије за нестала лица Вељко Одаловић истакао је да није задовољан нивоом размене информација са земљама бивше Југославије када је у питању решавање проблема несталих лица.
Одаловић је на конференцији за новинаре, поводом Међународног дана несталих, рекао да Србија добија мало информација, уз напомену да је задовољан досадашњим радом Комисије Владе Србије за нестала лица.
Под пуним међународним мониторингом обрадили смо и у 95 одсто случајева идентификовали тела пронађена на локацијама у Србији, попут Батајнице, Петровог Села, Перућца, а тела су и предата породицама, навео је Одаловић.
Комисија за нестала лица је са међународним посматрачима четири дана радила и на локацији у Рашкој, за коју се претпостављало да је масовна гробница, али је та медијска манипулација демантована, указао је он.
Шеф делегације Међународног комитета Црвеног крста у Србији Пол Анри навео је као кључно питање што хитније решавање правног статуса несталих лица у Србији.
Он је нагласио да не треба заборавити да је у међународном хуманитарном праву решавање проблема несталих једно од кључних људских права, као и да су власти, по истом праву, дужне да породицама пруже информације о њиховим несталим члановима.
Решавање проблема несталих биће једно од кључних питања у раду МКЦК-а за следећу годину, најавио је Арни.
Поводом дана несталих, МКЦК је објавио ново издање "Књиге несталих у сукобима на Космету", која ће бити промовисана у Националној уметничкој галерији у Приштини.
Књига садржи имена 2.047 несталих особа из свих етничких заједница у српској покрајини и биће дистрибуирана у целој Србији и земљама региона, а сви заинтересовани је могу добити у канцеларијама МКЦК-а, локалним канцеларијама Црвеног крста и удружењима породица несталих.
Књига је доступна и на сајту
www.familylinks.icrc.org.