Београд, 30. август 2007. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница рекао је данас да ће Србија учинити све да спречи једнострано проглашење независности Косова и Метохије.

ВИДЕО:
Конференција за новинаре председника Владе Србије Војислава Коштунице
Коштуница је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, навео да је сигуран у то да Савет безбедности УН неће моћи да донесе резолуцију којом се једној држави, чланици УН, одузима део територије.
То није успело до сада, а показало се да, кроз сарадњу Србије и Русије, постоји чврст став да новом резолуцијом не може да дође до цепања једне земље, рекао је председник Владе.
Он је оценио да у том погледу забрињавају небројене изјаве албанских сепаратиста и подршка из Вашингтона, и додао да се не може допустити једнострано проглашење независности Космета јер би то био опасан преседан и озбиљно би урушило ауторитет УН.
Став Србије је да међународно право и принципи морају бити поштовани, нагласио је Коштуница и указао на то да је Србија доследна у томе, било о коме да је реч, било да је реч о Босни и Херцеговини, или о Србији и њеном интегритету.
Говорећи о бечким преговорима, Коштуница је оценио да је важан квалитет преговора, а не њихова дужина, као и да је битно како се воде.
Председник Владе је позвао српске медије да објаве анекс 11 Ахтисаријевог плана о војном присуству на Косову и Метохији, као и јавност да се укључи у већ отворену расправу о улози НАТО у јужној српској покрајини.
Коштуница је оценио неуобичајеним то да војна власт има превагу над цивилном влашћу, како је то предвиђено Ахтисаријевим планом за Косово и Метохију.
Отворили смо јавну расправу о НАТО на Космету и добродошао је сваки глас, рекао је Коштуница, приметивши да из Брисела није стигло никакво објашњење.
Председник Владе је изразио задовољство досадашњим радом Владе, односима у њој, као и њеним функционисањем, и истакао да су основи за рад и функционисање Владе постављени
у његовом експозеу од 15. маја ове године и да је наведених пет кључних приоритета рада најчвршћа основа и темељ сарадње.
Коштуница је оценио да је уговор о концесији за аутопут Хоргош–Пожега ваљан и да је гаранција за то што је прошао све провере државних органа, државног правобраниоца, обе владе и јавности.
Једино што могу да пожелим је да се Ибарска магистрала што пре замени једним новим, модерним путем, и на тај начин Београд повеже са Црном Гором, а средња Европа на најкраћи начин повеже са морем, навео је Коштуница.
Он је рекао да је Влада Србије на данашњој седници изабрала заступника за концесију за аутопут Хоргош–Пожега, при чему је истакао да се Влада први пут срела за захтевом јавности да се један такав уговор објави.
Истовремено, Коштуница је изјавио да је задовољан сарадњом Владе Србије са Хашким трибуналом и додао да се чине интензивни напори да се испуни та међународна обавеза.
Сигуран сам да ће Србија своје обавезе када је реч о сарадњи са Хашким трибуналом испунити у целости, истакао је он.
Коштуница је навео да ће Влада Србије ускоро именовати амбасадоре на неколико важних места у свету, међу којима и у Подгорици.
Он је објаснио да српско законодавство није препрека да грађани Црне Горе који то желе добију држављанство Србије, а на питање да ли ће ускоро посетити Црну Гору, Коштуница је одговорио да ће се међусобне посете представника државних органа двеју земаља наставити.