Нови преговори о Космету доказ да је пропао Ахтисаријев план
Београд, 30. август 2007. године – Саветник председника Владе Републике Србије Александар Симић изјавио је данас да је почетак новог циклуса преговора за будући статус Косова и Метохије најбољи показатељ да је план Мартија Ахтисарија дефинитовно пропао и да сваки будући план мора бити у складу с међународним правом.
Симић, који ће бити члан делегације српског тима на данашњем старту нових преговора у Бечу, истакао је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да је сада сасвим јасно да сваки будући план који не буде у складу са основним принципима међународног права не може добити подршку Савета безбедности.
Каква су очекивања од нових преговора:
- Прво, задовољни смо што ће тема прве рунде у Бечу бити статус Косова и Метохије, на чему смо и инсистирали. Очекујемо, што ћемо и тражити, да се одмах закаже и директан сусрет српског и албанског тима и да тако започну прави преговори, без унапред утврђених исходишта и вештачки наметнутих рокова.
Шта ће Србија понудити посредничкој тројци Контакт групе:
- Јасну, разложну, комплетну визију будућег статуса Косова и Метохије која на најбољи начин поштује међународно право. У најкраћем, то је велика, суштинска, супстанцијална аутономија. Косметом се неће владати из Београда, већ ће Албанци имати самосталност одлучивања у свим својим сферама. Наравно, уз чврсто поштовање суверенитета и територијалног интегритета Србије.
О претњи Албанаца да једнострано прогласе независност:
- Забрињавају поруке и чланова америчке администрације да ће се, у случају да се не донесе резолуција у СБ УН, прибећи једностраном признању независног Космета. Они тако охрабрују сепаратисте да опструирају предстојеће преговоре, да одуговлаче и да чекају само да безуспешно протекне 120 дана, па да прогласе нелегалну, нелегитимну и непостојећу независност.
Има ли Србија одговор на такав сценарио:
- Наш најважнији задатак у Бечу и у свим наредним дипломатским активностима је да упорно и умешно указујемо свим међународним факторима на погубне и разорне последице једног таквог расплета, којим би се угрозили односи и безбедност не само у региону и на Балкану већ и у читавој Европи. Статус јужне српске покрајине, после постизања компромиса, може утврдити искључиво СБ УН.