Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Нови закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма у скупштинској процедури у октобру

Нови закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма у скупштинској процедури у октобру

Београд, 27. август 2007. године – Државни секретар Министарства финансија Владе Републике Србије Миодраг Ђидић изјавио је данас да ће нови закон о спречавању прања новца и финансирања тероризма бити послат у скупштинску процедуру у октобру, а требало би да буде усвојен до краја године.

Предраг Петронијевић и Миодраг Ђидић
Фото: Фонет

Ђидић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, рекао да је новина у предлогу закона регулација области финансирања тероризма, што је један од најактуелнијих проблема у свету.

Предлогом закона предвиђено је и да Пореска управа, Управа за игре на срећу и Тржишна инспекција контролишу да ли банке, адвокатске канцеларије и агенције за промет некретнина испуњавају законске обавезе да спречавају утају пореза или прање новца, указао је Ђидић.

Говорећи о раду Пореске управе, он је напоменуо да је од 1. маја до 23. августа ове године наплата пореза била 13,7 одсто боља него у истом периоду лане, што значи да се финансијска дисциплина грађана побољшава.

Ђидић је подсетио на то да је прошле године усвојен Закон о финансирању локалне самоуправе који предвиђа да до краја 2008. године локалне самоуправе преузму убирање пореза на имовину.

Он је истакао да то да сада није најбоље функционисало пошто локалне самоуправе не показују интерес да преузму тај посао, осим у Београду, Крагујевцу, Врњачкој Бањи и Врању.

Истовремено, Ђидић је додао да ће Пореска управа помоћи локалним самоуправама да оспособе службе за прикупљање пореза и навео да је у јулу ова управа појачано контролисала промет преко фискалних каса предузећа која се баве угоститељством, брзом храном и пекара, након чега је око 30 одсто контролисаних објеката затворено због неправилности.

Ђидић је нагласио да су међу приоритетима Министарства реконструкција и модернизација граничних прелаза, што би требало да омогући бржи и лакши промет људи и роба преко границе.

Чекање на граници не сме да буде пет или десет сати, мора се свести на најмању могућу меру, али то не можемо да изведемо сами, већ, пре свега, у сарадњи са министарствима унутрашњих послова, пољопривреде и екологије, рекао је
Ђидић.

Директор Управе царина Предраг Петронијевић означио је модернизацију царинске службе као најважнији задатак Царине, уз напомену да се све мере, укључујући и кадровску обнову, обављају у координацији са Министарством финансија.

Он је најавио да ће у наредном периоду приоритет Управе царине бити и увођење интегрисаног управљања границом, што би требало да обезбеди бржи проток људи и робе на граници.

Петронијевић је напоменуо да у овој управи функционише 76 граничних прелаза и 13 царинарница и додао да је један од стратешких циљева реконструкција прелаза.

Од почетка године у Србији је наплаћено 33,5 милијарди динара царинских дажбина, односно 61 одсто средстава предвиђених буџетским планом за 2007. годину, навео је Петронијевић.

Такође, он је указао на то да је овогодишњим буџетом предвиђено да се из царинских дажбина прикупи 54 милијарде динара и да су реалне шансе да план буде испуњен.

Према његовим речима, од почетка године путем пореских и царинских дажбина прикупљено је 153 милијарде динара, што је 22 одсто више него у истом прошлогодишњем периоду.

Петронијевић је рекао да је у Управи царина запослено 2.600 људи, при чему ће један од приоритета бити и кадровска обнова.

Он је подсетио на то да је више од 50 људи из царинске службе суспендовано јер се налазе под третманом органа за гоњење због сумње да су умешани у тзв. царинску мафију, групу осумњичену за давање и примање мита, злоупотребу службеног положаја и организовано кријумчарење.

Једина мера која сада може бити предузета против осумњичених је суспензија, тако да њихова радна места не могу бити попуњена другим људима, нагласио је Петронијевић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs