Београд, 10. август 2007. године – Министарство рада и социјалне политике Владе Републике Србије покренуће од 1. септембра ове године пројекат помоћи особама са посттрауматским стресним поремећајем који ће се реализовати наредних неколико година.
Партнери Министарства рада и социјалне политике у реализацији овог пројекта биће Министарство здравља, Војно-медицинска академија, удружења бораца учесника ратова деведесетих година и стручњаци из различитих области.
Министар рада и социјалне политике Расим Љајић истакао је на конференцији за новинаре одржаној тим поводом да се процењује да је приближно 400.000 становника Србије учествовало у ратовима деведесетих година.
Он је навео да истраживања показују да код 20 одсто избегличке популације, 40 одсто директних учесника ратова и 65 одсто људи који су били изложени траумама у логорима или затворима постоје симптоми посттрауматског стресног поремећаја.
Уколико се ова болест не лечи, као последице могу се јавити насиље, криминалне активности, убиства и самоубиства, због чега је неопходна брза реакција друштва и државе, рекао је Љајић, уз напомену да ти људи не би смели бити препуштени сами себи.
Министар је указао на то да ће се пројекат реализовати у три фазе, при чему прва фаза која ће трајати шест месеци обухвата истраживања и анализе, као и увођење СОС телефона, како би држава и друштво могли да реагују у хитним случајевима.
У другој фази пројекта биће отворен здравствено-рехабилитациони центар за особе са посттрауматским стресним поремећајем, највероватније у Гроцкој, док трећа фаза подразумева њихову пуну реинтеграцију у друштво, додао је Љајић.
Начелник клинике за психијатрију ВМА пуковник Мирослав Радовановић истакао је да посттрауматски стресни поремећај настаје после катастрофичног искуства које превазилази уобичајене стресове.
Овај поремећај, како је објаснио, карактеришу три групе симптома – наметнута сећања кроз кошмарне снове и слике са ратишта, симптоми раздражљивости и
пренадражености и симптоми социјалне изолације.
Радовановић је нагласио да би било преамбициозно рећи да ће се сви људи излечити, али је сигурно да ће се они после третмана осећати боље.
Помоћник министра рада и социјалне политике Миро Чаваљуга рекао је да је при крају изградња 324 стана за ратне војне инвалиде и породице палих бораца, од чега изградњу 206 станова финансира Влада Јапана, док је новац за 118 станова издвојен из Националног инвестиционог плана.
Према његовим речима, ови станови се граде у 17 места у Србији, а највећи број биће изграђен крајем септембра ове године.