Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија не одустаје од свог суверенитета и територијалног интегритета

Србија не одустаје од свог суверенитета и територијалног интегритета

Београд, 2. август 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да је са званичницима САД током боравка у Вашингтону постигао сагласност о томе да преговори о Космету треба да се воде са циљем да се пронађе компромисно решење, при чему би САД требало да допринесу суштинском квалитету тих преговора тако што се неће гласно изјашњавати какав би требало да буде њихов исход.

Вук Јеремић
Фото: Танјуг
Јеремић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Глас јавности" после посете САД истакао да је обновљен дијалог на највишем нивоу између Београда и Вашингтона, уз напомену да је у међународним односима комуникација преко медија изузетно опасно стање, поготову у тренутку када се за нашу земљу одвијају важни процеси у којима је САД један од одлучујућих фактора.

Резултат обнављања тог дијалога је опуштање тензија и покушај да се ствари врате у реалну перспективу, истакао је министар и додао да се током боравка у Вашингтону с америчким саговорницима сложио да САД и Србија имају заједнички стратешки циљ на Балкану, а то је миран, просперитетан Балкан у потпуности интегрисан у ЕУ.

Како се гледа на најаве Албанаца о једностраном проглашењу независности:

- Нико не би поздравио једностране потезе јер је свима јасно да они имају своју цену како локално, тако и глобално. Сви знају да је боље доћи до нечега за шта је могуће добити легитимитет кроз Резолуцију СБ. Зато не бих рекао да је неко одушевљен таквом опцијом, али има земаља које су спремне да иду и тим путем. САД су рекле да су спремне да размотре сваку, па и ову опцију. Представио сам им наше виђење какве опасности такви кораци носе и да би то имало тешке последице по регион.

Када би требало да преговори почну и да ли има измена у нашем преговарачком тиму:

- Нас често оптужују да одуговлачимо, да нам је то у интересу. То није тачно. Ми желимо да што пре почнемо, али када ће Контакт група, то јест "тројка" бити спремна за почетак преговора, не знам. Што се тиче новог тима, Влада се обавезала скупштинском резолуцијом да то уради и тренутно се разговара о формату тима, али о томе ћемо одлучити када видимо која ће бити форма преговора. Било би бесмислено да га формирамо, а да не знамо у каквом формату ће бити преговори одржавани. О томе се још дискутује и у Контакт групи.

Шта се у САД очекује од нових преговора:

- Постоји неко опште уверење да су Ахтисаријеви преговори пропали због тога што је Србија била та која се није озбиљно понашала у тим преговорима. Чак су ме и неки званичници питали да ли намеравамо да будемо у предстојећим преговорима озбиљни. Исто питање сам ја њима поставио. Рекао сам им да ако су преговори озбиљни, онда сви тако и треба да се понашамо.

О ставу САД о независности Космета:

- САД никада од Београда неће имати подршку за став да најбржи пут ка миру и стабилности на Балкану води преко независности Космета. Међутим, другачије се разговара ако утврдите да имате заједнички циљ и да је Србија земља коју би, по апсолутно свим безбедносним, политичким и економским критеријумима, САД требало да свом снагом подржава. У таквој атмосфери, на другачији начин се води разговор, а онда може и да се каже да су сада испред нас нови преговори о Космету, при чему би САД требало да допринесу суштинском квалитету тих преговора тако што се неће гласно изјашњавати какав би требало да буде њихов исход.

Хоће ли одустати од орочених преговора:

- Сложили смо се да преговори треба да се воде с циљем да се покуша пронаћи компромисно решење. У том смислу, сматрам да је сада у САД ситуација боља него што је била пре. Предочио сам им зашто орочавање преговора није добро, али се нисмо о том питању сложили. Ипак, постигли смо договор о томе да суштинских преговора не може бити ако сваког дана објављују шта ће се десити на крају. Пренео сам им и да претња насиљем не сме бити део овог процеса, с чим су се сложили, и то је врло важно јер до сада један од аргумената зашто нешто мора да се деси до извесног рока била је управо претња насиљем.

Да ли ће Контакт група бити та која ће одлучивати без СБ:

- Не може Контакт група мењати актуелно стање у формално-правној сфери која је дефинисана Резолуцијом 1244, Повељом Уједињених нација и Завршним актом из Хелсинкија. Контакт група може бити само посредник у новим преговорима који су пред нама. Тројка која ће их водити може да предложи начин и форму разговора, али о сваком решењу се, на крају, мора изјаснити СБ. Све док Савет то не уради, на снази је претходна одлука овог тела садржана у Резолуцији 1244, која на јасан начин дефинише статус Косова и Метохије. Уколико дође до новог статуса Космета који би био плод компромиса, а ми верујемо да је то остварљиво, то решење мора да добије подршку СБ УН.

О Ахтисаријевом плану:

- За нас је Ахтисаријев план одбачен и ту више нема разговора. Међутим, до пре само неколико месеци велики број земаља се изјашњавао за потпуну подршку Ахтисаријевом плану. После тога се прешло на подршку његовим напорима, па на то да би ти његови напори могли да буду почетна основа за нешто друго. То је јасно опадајућа подршка овом плану. Међутим, не можемо очекивати од неких великих земаља које су му дале подршку да преко ноћи признају да су погрешиле.

Хоће ли се у наставку преговора расправљати о подели Космета:

- У овом тренутку није најјаснији моделитет по коме ће се водити преговори. Није најјасније ни да ли ће Контакт група добити подршку СБ на онај начин на који га је добио Ахтисари за почетак претходних преговора. Подсетићу вас, он је подршку за критеријуме по којима је водио преговоре добио кроз председничко саопштење, не кроз Резолуцију СБ. Мислим да би било добро да и ова фаза преговора буде на тај начин подржана јер кроз то председничко саопштење видећемо да ли постоје неки нови критеријуми или остају стари. У овом тренутку то није још дефинисано, али подела Космета није наше виђење решења за будући статус Косова и Метохије. Наша позиција је јасна, ми не одустајемо од суверенитета и територијалног интегритета наше земље, према томе, било какве поделе наше територије нема.

Да ли верујете да сте успели да САД приближите наш став о решењу питања Космета:

- Мислим да смо отворили врата. Главна тема је била да ли ће преговори да буду или не буду суштински. Рекао сам да ћемо у наредном периоду изаћи са решењима за која мислимо да би требало да буду прихватљива за све актере, укључујући и Албанце. Добио сам одговор да ће чекати да виде шта су наши предлози и сматрам да су се отворила врата да први пут озбиљно саслушају оно што имамо да предложимо. Током Ахтисаријевог процеса нису нас озбиљно слушали јер су сматрали да је исход зацртан и зато је све што није било на тој линији пролазило мимо њих. Овог пута сматрам да ће имати више интереса да саслушају шта то ми имамо да понудимо. То не значи и да ће прихватити, али ово је квалитетан корак за нас у односу на ситуацију у којој смо били.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs