Преговорима без унапред одређеног исхода до решење будућег статуса Космета
Београд/Мадрид, 18. јул 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић заложио се данас у Мадриду за компромисно решење будућег статуса Косова и Метохије кроз преговоре, без једностраних потеза, непотребних одлагања и унапред одређеног исхода.
Јеремић је у говору на скупу Мисије Европске комисије у овом граду рекао да би такво решење требало да буде засновано на неколико узајамно повезаних европских правила, што би отворило пут компромиса и дијалога, поштовања и плурализма, толеранције и транспарентности.
Он је као основне принципе на којима би требало да се заснива решење за Космет навео консолидацију демократије у Србији, која као земља стожер може убрзати читав регион у приближавању ЕУ, али само ако јој не буде задат фатални ударац наметањем независности Косова и Метохије.
Према његовим речима, један од принципа у оквиру решења будућег статуса Космета било би и убрзавање европске и евроатлантске интеграције западног Балкана, поштовање неповредивости међународно признатих граница, поштовање суверене равноправности држава у складу са Завршним актом из Хелсинкија и Повељом УН.
Такође, Јеремић је указао и на право косовских Албанаца на самоуправу, поштовање људских и мањинских права уз међународне гаранције, стварање услова за повратак расељених, суочавање са прошлошћу, помирење и очување непроцењивог верског и културног наслеђа уз међународне гаранције, као и на безусловну посвећеност свих страна мирном решавању проблема.
Београд неће штедети напоре у трагању за таквим решењем и спреман је да почне преговоре већ сутра јер Србија жели да буде део европског решења, а не део балканског проблема, нагласио је он.
Говорећи о решавању будућег статуса Космета, министар је напоменуо да је коначно одредиште тог процеса познато и да је оно исто и за покрајину, и за остатак Србије, и за читав западни Балкан, а то је Европа и чланство у ЕУ.
Питање које се отвара, како је навео, гласи како наћи решење које ће подстаћи консолидацију демократских вредности и институција, економски преображај западног Балкана и безбедносну архитектуру читаве Европе, решење које поштује територијални интегритет и суверенитет Србије и легитимно право Албанаца у покрајини на самоуправу.
Према његовим речима, неки у међународној заједници желе да наметну Србији независност Космета заборављајући да би то заправо било исто што и насилна подела Србије и представљало би "непристојан предлог" за једну европску земљу у 21. веку.
Због тога је, закључио је Јеремић, једини пут напред да Србија заједно са Шпанијом и остатком ЕУ нађе решење за будући статус Косова и Метохије које би свима било прихватљиво.
У обраћању пред Мисијом Европске комисије, Јеремић је поновио и да је брзо прикључење ЕУ суштински приоритет Владе Србије и нагласио да се наша земља залаже за Европу без подела и раздора.
Напомињући да је у Шпанији излишно говорити о опасности максималистичких решења за националистичке сукобе, он је домаћинима исказао признање за решење које су сами нашли у настојању да помире различите тежње унутар сопствене земље.
Треба само да поменем један од првих циљева вашег устава, а то је да се обезбеди мирољубива коегзистенција и слобода. А ви добро знате да слобода ваших аутономних заједница и градова није исто што и независност, истакао је министар спољних послова Србије.
Он је оценио да нема напретка без пуног и отвореног суочавања са прошлошћу због чега Влада Србије у потпуности сарађује са Хашким трибуналом и због чега неколико оптужених који су још на слободи морају бити лоцирани, ухапшени и изручени том суду.
Јеремић ће током данашње једнодневне посете Шпанији разговарати са министром спољних послова те земље Мигелом Анхелом Моратиносом и министром одбране Хосеом Антониом Алонсом.