Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија у стању да испуни све међународне стандарде у области локалне самоуправе

Србија у стању да испуни све међународне стандарде у области локалне самоуправе

Београд, 14. јул 2007. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић оценио је данас да је систем децентрализације у Србији у основи добро постављен и да су права у овој области боље заштићена него у појединим земљама Европске уније.

Милан Марковић
Марковић је у интервјуу за агенцију Танјуг истакао да у Србији, за разлику од неких земаља Уније, у области локалне самоуправе виши органи власти не могу да оцењују одлуке нижих органа власти, што је суштина децентрализације.

Министарство ће настојати да прошири надлежности локалних заједница и њихову аутономију у доношењу одлука, нагласио је он и објаснио да би пребацивањем послова на локалну самоуправу општине преузеле пуну одговорност за своје функционисање, што би подстакло и такмичарски дух који је битан за бржи развој сваке од тих заједница.

Када је реч о законском регулисању области локалне управе и локалне самоуправе, Србија не заостаје много за земљама ЕУ и била би, уз доношење неких нових законских аката и прописа, у стању да испуни све међународне стандарде, објаснио је Марковић.

Закон о државним службеницима у потпуности испуњава европске стандарде, а наставићемо и са реформом државне управе, рекао је министар и најавио доношење закона о заштити права националних мањина и закона о удружењима грађана, као и врло брзо ратификовање Европске повеље о локалној самоуправи.

Он је указао на то да би општине у Србији требало да буду територијално мање и да имају 10 до 15 хиљада становника како би боље функционисале, и подсетио на то да у Србији општине у просеку имају више од 50.000 становника, по чему је наша земља на првом месту у Европи.

Према његовим речима, у Србији постоји 169 општина, рачунајући и подручје Косова и Метохије, али и и поред тога има много захтева за стварање нових које треба формирати само у случају где за то постоје очигледни и оправдани захтеви.

У европским земљама постоје мање и добро организоване општине са ефикасном управом, али ми тренутно нисмо у стању да спроведемо свеобухватне реформе и зато сматрам да треба да радимо на поступној реорганизацији док не установимо адекватан систем који ће успешно функционисати, навео је Марковић.

Истовремено, он је најавио да би до краја године требало да буду усвојени нови закони о локалној самоуправи, локалним изборима, главном граду и територијалној организацији, који ће омогућити одржавање локалних избора 60 дана након њиховог расписивања.

Министарство за државну управу и локалну самоуправу ће, како је истакао, инсистирати на промени система локалних избора, с обзиром на то да су садашња решења често узрок блокаде рада локалних органа власти, због чега се ургентни проблеми у општинама не решавају на време.

Марковић је закључио да држава такође треба да има стратегију како да задржи добре кадрове у локалним заједницама и њиховим управама.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs