Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > За наставак преговора о Космету није потребна нова резолуција СБ

За наставак преговора о Космету није потребна нова резолуција СБ

Београд, 13. јул 2007. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да за наставак преговора о будућем статусу Косова и Метохије није потребно доношење нове резолуције у Савету безбедности УН.

Јеремић је у интервјуу за агенцију Танјуг поставио питање да ли ћемо сада недељама и месецима да преговарамо о резолуцији која би иницирала преговоре, или ћемо одмах да их почнемо, и подсетио на то да ни преговори које је водио специјални изасланик УН Марти Ахтисари нису били иницирани резолуцијом СБ.

Он је нагласио да је Србија флексибилна када је реч о модалитетима наставка преговора, и објаснио да је за нашу земљу важно да ти преговори не буду ограничени ни временски, ни у смислу исхода који треба да донесу.

Према његовим речима, Србија сматра да би директни преговори били најбољи, али и да је од пресудног значаја да буду вођени под окриљем Уједињених нација.

Само преговори под окриљем УН, који би резултирали компромисом који би био подржан кроз резолуцију СБ, омогућавају решење које има шансу да утре пут европској будућности читавог западног Балкана, рекао је министар спољних послова.

Потврђујући спремност Београда на компромис, Јеремић је објаснио да Србија нема аспирација да уређује политички или институционални живот косметских Албанаца.

Истовремено, он је истакао да ми не можемо да одустанемо од суверенитета и територијалног интегритета и свих прерогатива који из њих проистичу, као што су чланство у УН, представљање у иностранству и остали прерогативи дефинисани међународним правом.

Према његовим речима, у том погледу у државном врху нема никаквих дилема и од формирања Владе Србије успостављен је систем унутрашње комуникације и координације између свих релевантних институција.

Пре свих посета иностранству Министарство је установило координацију са кабинетима премијера и председника Србије и са Министарством за Косово и Метохију, с обзиром на то да је већина ствари о којима дискутујемо у спољнополитичком домену везана за Космет, као и са кабинетом потпредседника Владе јер је важан приоритет земље интеграција у ЕУ, прецизирао је Јеремић.

Он је оценио, позивајући се и на своје разговоре са европским и светским званичницима од када је преузео дужност министра спољних послова, да је спољнополитичка позиција Србије знатно ојачала и да расте поверење у европски и демократски капацитет наше земље.

Европска будућност Србије, очување територијалног интегритета и државног суверенитета када је реч о Космету, стабилизација региона и добросуседски односи су три приоритета наше спољне политике и у сваком од њих постоји значајан напредак од када је формирана нова Влада, навео је министар.

Такође, он је подсетио на то да је у периоду пре формирања Владе већина западних актера заступала становиште да постоји Ахтисаријев план и да га треба спровести што је пре могуће, па чак и наметнути, што сада није случај.

Направили смо значајан искорак у придобијању подршке за наш став о Косову и Метохији, указао је Јеремић и додао да сада и у Европи, а не само у Русији, преовлађује становиште да је потребно наставити процес трагања за решењем које би подржао Савет безбедности.

Према његовим речима, ситуација је неупоредиво боља и када је реч о односима Србије са ЕУ, а после једногодишње суспензије наша земља поново је пуном паром на путу прикључивања Унији.

Мислим да смо у политичком смислу потпуно побољшали односе са Бриселом и да је сада преовладао став у ЕУ да је пуноправно чланство Србије добродошло, наравно уз испуњавање сарадње са Хашким трибуналом и испуњавање копенхашких критеријума, прецизирао је министар.

Кандидатура Србије за чланство у ЕУ у 2008. години није нереалан циљ, оценио је он и указао на то да је то била најважнија тема његових разговора у Бриселу.

Јеремић је нагласио да је циљ да окончамо преговоре о Споразуму о стабилизацији и придруживању до септембра или почетка октобра, а потом убрзамо бирократску процедуру Брисела и пре краја године потпишемо Споразум.

Он је изразио наду да Србија може да спроведе предвиђене реформе до те мере да до краја 2008. године добије подршку за кандидатуру, и напоменуо да и Брисел, такође, сматра да је овакав редослед могућ.

Наши реформски напори морају да буду адекватни, али биће јако много посла за билатералну дипломатију са свих 27 чланица Уније како би се успоставио политички консензус о томе да је кандидатура Србије за чланство неспорна, рекао је министар.

Један од најважнијих доприноса нове Владе Србије у односима са међународном заједницом, указао је Јеремић, јесте то што је поново успостављено међусобно поверење, у чему је важну улогу имао и став према сарадњи са Трибуналом.

Опредељеност Србије за владавину права, демократију, евроатлантске интеграције, добросуседске односе и тржишну привреду, министар је истакао и у недавном разговору са помоћником државног секретара САД за Европу и Евроазију Данијелом Фридом.

Наша земља има све те додирне тачке са САД, осим једне, а то је да није спремна да одустане од суверенитета и територијалног интегритета над делом своје територије, што је став утемељен на међународном праву, истакао је Јеремић.

Министар је оценио да Србија у сваком тренутку мора да има отворену комуникацију са САД, које су у тренутку у коме живимо најмоћнија светска сила по скоро свим критеријумима који су релевантни за решавање наших суштинских проблема.

Према његовим речима, то се односи на већину питања у којима се слажемо, али и на питања о којима се не слажемо, а то је будући статус Косова и Метохије.

Задатак наше дипломатије је да тај дијалог у сваком тренутку буде на највишем могућем нивоу и са што је могуће већим степеном разумевања, чак и приликом озбиљних размимоилажења, закључио је министар спољних послова Србије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs