Београд, 11. јул 2007. године – Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Верица Калановић најавила је да ће 13. јула бити објављен јавни позив за коришћење 1,7 милијарди динара подстицајних средстава за развој малих и средњих предузећа, регионални развој и развој малих и средњих предузећа из области угоститељства.
Калановић је на конференцији за новинаре објаснила да ће за програме подстицаја развоја малих и средњих предузећа у 58 неразвијених општина Србије бити издвојено 1,3 милијарде динара, за подршку пројектима претварања иновација у готов производ 200 милиона динара, колико је опредељено и за развој малих и средњих предузећа у угоститељству.
Она је прецизирала да ће ова подстицајна средства бити пласирана преко Фонда за развој Србије, а биће искоришћена до краја године.
Према њеним речима, корисници 1,3 милијарде динара подстицајних средстава могу бити сви инвеститори који улажу у развој малих и средњих предузећа у неразвијеним општинама, без обзира на место седишта тих фирми.
Период отплате кредита је до седам година, грејс период је годину дана, а камата један или два одсто годишње, у зависности од тога да ли се улаже у 35 најугроженијих општина или у остале 23 неразвијене општине, навела је Калановић.
Предност за добијање кредита имаће они који су спремни да у развој предузећа уложе и своја средства, указала је Калановић и додала да је циљ подстицаја развоја предузећа у неразвијеним општинама отварање нових малих и средњих предузећа, повећање запослености и животног стандарда, као и побољшање инвестиционе климе.
Калановић је навела и да корисници 200 милиона динара за подршку пројектима претварања иновација у готов производ могу бити иноватори из Србије који ће тржишту понудити нове производе.
Такође, она је истакла да је циљ тог програма подстицање инвентивности, коришћење домаћих ресурса, супституција увоза и подстицање извоза, као и отварање малих и средњих предузећа са новим програмима.
Државни секретар за туризам Министарства економије и регионалног развоја Горан Петковић саопштио је да ће најважнији критеријум при одобравању кредита за развој малих и средњих предузећа из области угоститељства бити усклађеност делатности са Стратегијом развоја туризма, која треба да подстиче развој туризма на одређеним дестинацијама, као и економска оправданост пројекта и процена његовог утицаја на регионални развој.
Додела ових средстава представља наставак кредитирања малих и средњих предузећа из области туризма, које је започето 2005. године, рекао је Петковић и упутио предлог потенцијалним корисницима да се оријентишу на објекте за забаву, видиковце, панорамске путеве и узбудљиве садржаје који треба да обогате туристичку понуду Србије.
Према његовим речима, досадашња искуства су врло позитивна, а највећи број кредита искоришћен је за реновирање и адаптацију постојећих и изградњу нових објеката.
Као посебно занимљиве, он је навео примере изградње кућица за пецароше у насељу Баранда, објекта на Палићу, затим покретање мале производње сувенира, у којима Србија оскудева, реконструкцију и покретање брода "Ђердап туриста" и спортско-рекреативног центар у Брзећу на Копаонику.
Петковић је подсетио и на то да је Влада ове године за развој туризма определила 4,78 милијарди динара, што је за 244 одсто више него прошле године, при чему је највећи део средстава намењен за изградњу инфраструктуре.