Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > За равномеран регионални развој 100 милиона евра

За равномеран регионални развој 100 милиона евра

Београд, 27. јун 2007. године – Државни секретар за регионални развој Министарства економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Верица Калановић изјавила је данас да је буџетом за ову годину предвиђено 100 милиона евра за равномернији развој општина у Србији.

Калановић је на конференцији за новинаре прецизирала да је од те суме, која ће бити финансирана из Националног инвестиционог плана (НИП), 80 милиона евра намењено инфраструктурним пројектима у 117 општина, док је 20 милиона евра намењено за програм кредитирања малих и средњих предузећа у 35 најугроженијих општина.

Она је указала на то да ће 46 милиона евра бити утрошено на изградњу локалне комуналне инфраструктуре, а 34 милиона евра на изградњу индустријских зона и бизнис инкубатора.

Према њеним речима, регионални диспаритети у степену развијености општина у Србији највећи су у Европи и имају тенденцију раста у наредном периоду.

Однос између најугроженијег (Јабланичког) и најразвијенијег региона (Београдског) према индексу развојне угрожености је седам према један, док је најнеразвијенија општина у Србији 15 пута мање развијена од оне која је највише развијена, објаснила је Калановић.

Истовремено, она је навела податак да је прошле године плата у Белој Паланци била мања у односу на плату у Обреновцу 7,4 пута, да је доходак по глави становника у општини Прешево у односу на општину Бечеј био мањи 14,5 пута.

На 100 запослених у Београду има 37 незапослених, док у општини Тутин има 246 незапослених на 100 запослених, истакла је Калановић, уз оцену да су овако лоши економски показатељи, који се одражавају на стандард људи који живе у тим општинама, довели до тога да у Србији у овом тренутку има 70 општина у којима је присутна депопулација.

Такође, Калановић је навела да је последњих година број становника у Новом Саду порастао за 38.000, док је у Неготину смањен за 6.700 што је 15 одсто од укупног броја становника који у тој општини живе.

Државни секретар је оценила да је разлог изузетно великих регионалних диспаритета одсуство системских и институционалних капацитета за решавање тих проблема, због чега ће приоритет Министарства у наредном периоду бити јачање институционалног оквира за регионални развој.

Тај нови оквир подразумева спровођење Стратегије регионалног развоја Србије од 2007. до 2012. године, коју је Влада донела у јануару, као и доношење закона о регионалном развоју, који ће се вероватно наћи у скупштинској процедури средином наредне године, рекла је Калановић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs